İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Süt Dişim Nerede?


İnceleme: Aynur Kolbay Hülya

Diş sağlığı ya da diş bakımı, çocuk bakımında bebeklikten itibaren önem verilen ve düzenli kontrol gerektiren konulardan biri. Bu nedenle de çocukların diş fırçalamalarına, dişlerine özen göstermelerine yönelik pek çok yöntem olduğu gibi, onların diş doktorundan korkmamaları üzerine odaklanan kitaplar ya da çizgi filmler de oldukça fazla.

Çocukların kendi öz bakımlarını gerçekleştirebilmelerinin bir parçası olan diş temizliğinin yanı sıra dişlerine dair gerekli bilgileri öğrenmeleri de önemli tabii. Özellikle 2 ila 2,5 yaş arasında çıkması tamamlanan ve 6 yaşından itibaren de düşmeye başlayan süt dişlerine dair bilgi sahibi olmaları, çocukların bu süreci en kolay şekilde atlatmalarını sağlayacaktır. Aksi halde sallanmaya başlayan ve birden ellerinde kalıveren dişler korku yaratacağı gibi, fiziksel görüntü olarak da pek çoğunu mutsuz edecek bir sürece evrilebilir.

Çocuk Diş Hekimi Nida Hüroğlu tarafından yazılan Süt Dişim Nerede? isimli kitap tam da bu konulara değinen, korku ya da endişeleri dindiren, durumu her çocuğun yaşadığı normal bir sürece indirgeyen ve bana kalırsa en önemlisi de konuya dair ilgi çekici ve eğlenceli bilgiler içeren harika bir yaklaşıma sahip.

Yaz tatili için farklı ülkelerden çocukların da geldiği bir yaz kampına giden Deniz’in, bu kamp esnasında dişi sallanmaya başlıyor. Bir yandan bunun bir büyüme belirtisi olduğunu bildiği için çok seviniyor. Diğer taraftan da sallanan ve bir süre sonra düşecek olan dişi ile ilgili ne yapacağını bilmediği için biraz endişeleniyor ve çareyi kamptaki arkadaşlarıyla konuşmakta buluyor.

Derken Fransa, İspanya, Amerika, İngiltere, Avustralya, Japonya ve Mısır gibi pek çok ülkeden arkadaşının süt dişi ile ilgili tecrübelerini ya da ülkelerindeki ritüelleri dinlemeye başlıyor. Böylelikle bizler de ülkeden ülkeye değişen pek çok farklı geleneği de öğrenme fırsatı buluyoruz. Kimi düşen dişi yastığın altına koyup bir farenin ya da bir perinin almasını beklerken, kimi bir tohumla birlikte toprağa gömüyor. Kimiyse güneşli bir günde dama atıyor. En sonunda da Türkiye’de küçücük bir dişe bağlanan büyük seçimlere dair eğlenceli bilgilere yer veriliyor. Her bir ritüeli nedenleri ile birlikte anlatan kitap, çocuklara bir anlamda kendi dişleri için en beğendikleri ritüeli seçme hakkı da tanıyor bana kalırsa.

Nida Hüroğlu’nun en sonda bilgilendirici notlara da yer veren hikâyesi, Öznur Sönmez’in renkli ve eğlenceli çizimleri ile buluşmuş ve ortaya küçük yaştan itibaren okunabilecek bir kitap çıkmış denebilir. Özellikle dişleri sallanmaya başlayan ya da bu konuda endişe duyan çocuklar için oldukça doğru bir seçim olacaktır. Bunun yanı sıra okul öncesi eğitim kurumlarında çocuklarla birlikte okumak, herkesin kendi deneyimlerini paylaşması ve farklı kültürlerin uygulamalarının konuşulması için de bir fırsat yaratabilir.

Keyifli okumalar.

Yazar Adı: Dr. Nida Hüroğlu

Çizer Adı: Öznur Sönmez

Sayfa Sayısı: 32 sayfa

Yayınevi: Beta Kids

Aynur Kolbay Hülya

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir