İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Meav Yayıncılık’tan Kış Kitapları Seti


İnceleyen: Pınar Palamutlu

Çocuklar resimli kitapları okurken kendi yaşamımızla okunan metin arasında bağlantı kurmayı severler. Onlara küçük bir renk, mahalledekine benzeyen bir köpek, yaprak dökmüş bir ağaç dahi yetse de mevsim eşleşmelerinin bizi hikâyeye daha çok çektiğine inanıyorum. Kışın birlikte oturup karlı bir kitabın içinde kahramanları takip etmek bizi hikâyenin içine çekiveriyor, kitabın bir parçası oluyoruz. Meav Yayıncılık, ortak teması kış olan üç kitabı set olarak bize sunuyor, ayrı ayrı olarak da bulabileceğiniz kitaplar Kış Kitapları Seti olarak adlandırılmış.

Kitapları tek tek inceleyelim.

Ormanda Çay Partisi

Kikko’nun babaannesi ormanın diğer tarafında oturmaktadır ve babası annesinin bahçesindeki karları temizlemek üzere evden çıkar. Tam o sırada babaanneye gidecek kekin evde kaldığını fark edilir. Ve küçük kız babasına yetişmek için tek başına evden çıkar. Hikaye tanıdık geldi mi? Kikko’nun kırmızı beresinin de olması, okurken başına bir şey mi gelecek yoksa heyecanı katıyor. Ama kırmızı başlıklı kızın başına gelenler Kikko’nun başına gelmiyor, kızımız bir çay partisinin içinde buluyor kendini. Tanıtım yazısında bahsedildiği gibi elimizdeki kitap Kırmızı Başlıklı Kız ile Alice Harikalar Diyarında’nın buluştuğu modern bir masal.

Ormanda hayvanların yaptığı bir çay partisine katılan kahramanımız şaşkınlık ve heyecanla onlara katılıyor, sohbet ediyor. Hikâyenin sonunda ise hayvanların desteği ile başına hiçbir şey gelmeden babaannesine ulaşıyor. Geçmiş korkutucu bir masalın sağaltması gibi olan bu kitap bana okurken çok iyi geldi. Küçük kızların hayvanlarla dost olması, onların desteğini alıp tek başlarına ormanı geçmeleri cesaretlendirici bir öykü olmuş.

Akiko Miyakoshi, kitabın hem yazarlığını hem de çizerliğini üstleniyor. Kitaptaki kara kalem çizimlerin inceliği, hikâyeyle uyumu ayrıca etkileyici. Metni hiç okumadan da hikâye kendini anlatıyor. Eser, yayımlandığı yılda iki farklı ‘En İyi Resimli Kitap’ ödülüne layık görülmüş. Son olarak kitabı sade ve yalın dili ile edebi bir metin olarak bize sunan çevirmeni Melek Kaba’ya da teşekkür ederek bitireyim. Kendi çocukluğunuzun korkunç masallarından, çocuklarımızın hayvan sevgisiyle bezeli masallarına geçmek bana çok iyi geldi, yalnızca çocuklar için değil, yetişkinler için de bu kitabı öneririm.

Yazar & Çizer: Akiko Miyakoshi

Çeviri: Melek Kaba

Sihirli İplik

Kitapta tamamen karla kaplı bir kasabada, beyazın ve siyahın baskın olduğu günlerden bir gün Annabelle içi rengârenk yünlerle dolu bir kutu bulur. İplerle kendine güzel renkli bir kazak ördükten sonra biraz ipinin kaldığını fark eden küçük kız tüm kasabanın görüntüsünü değiştirmeye giden bir yola çıkar. Önce köpeğine, sonra onları görüp gülen arkadaşı ve köpeğine, sınıfta ondan rahatsız olan öğretmen ve sınıf arkadaşlarına… Hatta hiç kazağa ihtiyacı olmayan, yaz kış şortla gezen komşuya bile örecek bir şeyler bulur. Herkes Annabelle’nin ipliğinin biteceğini düşünürken o, kazak giymeyen şeylere bile kazak örmeye başlamıştı; ağaçlara, posta kutularına, evlere… Küçük kız sayesinde karla kaplı kasaba rengârenk, bambaşka bir görünüme sahip olur. Kitabın sonunda kutunun sihrini elde etmek isteyen kötü insanlar belirse de Annabelle bundan hiç etkilenmeden keyifle yaşamına devam eder.

Hikâye oldukça akıcı, merak uyandırıcı bir şekilde ilerliyor. Annabelle’in engel tanımayan ısrarlı ilgisi sayesinde herkes aynı renklere bürünüyor, herkese ihtiyacı kadarını veren küçük kız tüm yetişkinlere güzel bir ders veriyor. Üretiyor, paylaşıyor, karşılık beklemiyor, fazlasını ya da azını değil, ihtiyacı kadarını veriyor… Bir iplikle bu kadar çok farklı değere temas edilen bir hikâye kurgulanması da sihir olmalı!

Kitabın yazarı Mac Barnett ve Çizeri Jon Klassen Kaliforniya’da yaşayan ve alanlarında ödüllere sahip ünlü isimler. Sihirli İplik kitabı ile Caldecott gibi çocuk kitapları alanında oldukça prestijli olan üç farklı ödüle layık görülmüşlerdir. Kitabın sade ve mat çizimleri kısa cümlelerle bizi merakta bırakan metinler ile birleşince kendinizi gerçekten karlı kasabada bir ipin peşine düşmüş hissediyorsunuz. 3 yaş ve üzeri herkes için uygun olan kitabı tüm kitaplıklara öneririm.

Yazar: Mac Barnett

Çizer: Jon Klassen

Çeviren: Esin Uslu

Manto

Geçtiğimiz yıl dilimize kazandırılan Manto, kocaman gözlü karakteri Lison ile pek çok kalbe dokunmayı başardı. Lison, ablasının kırmızı mantosunu çok sevmekte, ablasına küçülüp kendisinin olacağı günü iple çekmektedir. Manto’yu giyip okula gittiği ilk gün ise hiç beklemediği bir şey olur, sokakta kar altında montu olmayan bir anne-çocukla karşılaşır. Tüm yetişkinlerin yaptığı gibi gözünü kaçırma, saatiyle ilgilenme gibi numaraları denemez, onları izler ve üzülür. Okulda ise arkadaşlar montunu gördüğünde ona ilgi gösterirler, coşkuyla yanına koşarlar. Lison’un ise montunu düşünmek üzülmesine sebep olmuştur. Kitabın sonunda küçük kız elindeki imkânlarla uykusunu kaçıran bu soruna hızlı bir çözüm bulur.

Paylaşmaya, dünyadaki eşitsizliklere dikkat çeken kitap, aslında tüketime de vurgu yapıyor. Karakterimiz, mağazada gördüğü yeni bir manto için değil, kullanılmış ve küçülmüş olan ablasının mantosu için heyecan duyuyor, hayaller kuruyor. Onu giydiği gün ise ablasının mantosunu giydiği için arkadaşları tarafından ilgi görüyor. Hikâye akarken pek çok alt mesajı okuyabiliyoruz; yetişkinlerin görmezden gelme konusundaki becerileri, soğuğun bir çocuk üzerindeki etkisi ve her durumda yapılabilecek bir şey olduğu vurgusu. Lison küçük bir çocuk, pek fazla varlığı yok; ama her gün önünden geçen pek çok insana rağmen küçük aileyi iyiliğiyle ısıtabiliyor. Montsuz çocuğun gözleri de Lison’un gözleri gibi parıldayabiliyor.

Kitap, çok da kısa olmayan metinlerden oluşuyor, üç yaş ve üzeri olarak sunulsa da daha büyük yaşlarda daha keyifle okunacağını düşünüyorum. Bir uyarı; çocuğunuzun eve bir gün montsuz, eldivensiz, beresiz gelme ihtimali kulağınıza nasıl geliyor? Eğer bunu düşündüğünüzde yüzünüze bir gülümseme yayılabiliyorsa kitabı mutlaka çocuğunuzla okuyun, keyif alacağınıza inanıyorum.

Yazar: Severine Vidal

Çizer: Louis Thomas

Çeviren: Sumru Ağıryürüyen

KIŞ KİTAPLARI SETİNİ SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN!

Pınar Palamutlu

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir