İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İyilik Ağacı sarsın tüm dünyamızı…


İnceleme: Songül Bozacı

Dünyanın en büyük sorunu kötülerin aşırı artıyor olması olabilir mi?  Kötülük kavramı ve iyilik kavramı üzerinden bir okuma yapmak isterseniz bu kitabın hem yetişkinlere hem de çocuklara vereceği çok güzel bir mesajı var. Masalların ve çocuk edebiyatının en önemli detaylarından biri çocuğa umudu aşılaması gerekliliği. Umudun var olduğunu bilmek her zaman önemli.

“Her şey zar zor görebildiğimiz bir çatlakla başlar” diyor yazarı hikâyenin girişinde. Görülmeyen yaralarımızla büyüyoruz. O yaralarımızın bizi büyüttüğü, bizi biz yaptığı, sorguladığımız, üzüldüğümüz, ağladığımız, nefret ettiğimiz zamanların öğretisi oluyor. Ama bilmediğimiz her hareketimizin bizim içimizde büyülü bir şeyi beslediği. Hayatımız kendi seçimlerimiz ve davranışlarımızla şekilleniyor ise ve bunu biliyorsak içimizde büyümesini istediğimiz hangi büyülü şeyi büyütürüz? Görünmeyen çatlaklarla bezeli bir şeyi mi yoksa gün geçtikçe büyüyen ve herkesi sarıp sarmalayan bir şeyi mi? Yetişkinlerin kendilerine sorması gereken sorulardan biri bu. Peki, çocukların bu süreci nasıl öğrenmesini isteriz?

Nezaketi, sevgiyi, arkadaşlığı, dostluğu, paylaşmayı, bir arada olmayı, öfkeyi, yalnızlığı ve bütün bunların bir araya getireceği gücü çok güzel bir kurgu ile aktarıyor Britta Teckentrup. Hem görselliği ile hem de hikâyesi ile okuyana. Düşünmeden konuştuğumuz sözlerin yaralayacağını, öfkenin bizi nasıl da yok edebileceğini karşılıklı sayfalarda işliyor. Sadece bir gülümsemenin dahi başkasına güzel bir dokunuş yarattığını göstermesi, hikâyenin içimizde unuttuğumuz büyülü şeylerin yeniden yeşermesine sebep olduğunu düşünüyorum. Çizimlerde iyiliğin yeşerdiği sayfaların renkliliği ve aydınlığı, kötülüğün var olduğu yerlerde koyu ve karanlık olması ayrıca görsel okuma için çok güzel bir detay.

İyiliğin her zaman yeşerdiği yüreklerle dolsun dünyamız. Kötülüğün, iyiliğin karşısında yok olduğu, nezaketin hayatımızın bir parçası olduğu zamanlar daim olsun. Çocuklarımıza iyiliği aşılayalım. Ve iyilik büyüsün tüm dünyalarını sarsın. Tüm disiplinler arası kullanılacak kıymetli bir kitap olmuş. Herkesin okuması dileğiyle. İçimizde büyüyen büyülü şeyin iyilik olarak yüzümüzde gülücükler açtırdığı günler herkesi sarsın sarmalasın. Keyifli okumalar olsun.

Yazarı – Çizeri: Britta Teckentrup  Çeviri: Arzu Sarı  Yayınevi: Puis Yayınları

Songül Bozacı

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir