İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bir Ağaç Ol!


Koç Üniversitesi Çocuk (KÜ Çocuk) tarafından yayımlanan “Bir Ağaç Ol!” isimli kitabında Maria Gianferrari, illüstratör Felicita Sala’nın muhteşem çizimleri eşliğinde, insanlarla ağaçların ortak özelliklerini hatırlatarak, ağaçlardan ilhamla hayatımızı nasıl şekillendirebileceğimizi anlatıyor.

“Dimdik dur.

Dallarını güneşe uzat.

Bir ağaç ol!

Hepimiz ağaçlar gibiyiz:

Omurgamız, gövde; derimiz, kabuk;

kalplerimiz ise öz odunu gibi

bize güç verir ve bizi destekler.

Ağaçlar da insanlar gibi sosyal varlıklardır.

Bilgi yaymak için kendilerince ‘konuşurlar’;

besinleri ve kaynakları paylaşırlar.

Birbirlerine sığınak olur ve birbirlerini korurlar.

Birlikte dayanışma ile daha güçlüdürler.”

Bir Ağaç Ol! isimli bu şiirsel anlatımında yazar Maria Gianferrari, doğanın en büyük yaratımlarından biri olan ağaçlarla bizlerin benzerliklerini gözler önüne seriyor. Köklerinin sarıldığı mantarlar sayesinde birbirleriyle nasıl konuştuklarını, besinlerini nasıl paylaştıklarını, suyu depolayıp kaynaklarını nasıl bölüştüklerini ve tehlikelere karşı birbirlerini nasıl uyardıklarını anlatıyor. Daha da önemlisi ise, ağaçların, daha iyi insanlar olmamız için bizlere nasıl ilham verebileceğini hatırlatıyor.  

“Ormandaki ağaçlar gibi olup birbirimizi korursak, tüm kaynaklarımızı paylaşırsak dünya daha da güzel bir yer olur.” 

Felicita Sala’nın muhteşem çizimlerinin eşlik ettiği Bir Ağaç Ol! kitabında ayrıca, ağaçları kurtarmaya yardımcı olacak bilgilerin, bir ağacın anatomisiyle ilgili ayrıntıların, konuyla ilgili kaynak kitapların ve internet sitelerinin listelendiği ek sayfalar da yer alıyor.

Künye Bilgisi:

Bir Ağaç Ol!

Yazar: Maria Gianferrari

Resimleyen: Felicita Sala

Çeviren: Göyçen Gülce Karagöz

Yayın tarihi: Temmuz 2021

Fiyat (KDV Dâhil): 38 TL (KDV’den muaftır)

ISBN: 978-605-7685-83-4

Barkod: 9786057685834

Ürün Sırası: 12

Ebat: 22 x 29 cm

Sayfa Sayısı: 40

Kapak Türü: Karton Kapak

KOÇ ÜNİVERSİTESİ ÇOCUK HAKKINDA

Alanında öncü ve güncel bilgiyi içeren başlıkları okura sunmayı amaçlayan Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), “dünyayı merak edenler için” sloganıyla, bu hedefini çocuk kitapları yayımcılığına da taşıyor. 

Koç Üniversitesi Yayınları’nın yetişkinlere yönelik kitaplarında olduğu gibi, çocuk kitaplarının seçiminde ve yayına hazırlanmasında da, üstün yetenekli gençler ile değerli öğretim görevlilerini bir araya getirerek bilime evrensel düzeyde katkıda bulunmayı amaçlayan Koç Üniversitesi’nin uzman akademisyenlerinin görüşleri doğrultusunda hareket ediliyor.

Koç Üniversitesi Çocuk (KÜ Çocuk) bünyesinde, dünyadan ve ülkemizden çocuk edebiyatının yaratıcı yazarlarının kaleme aldıkları nitelikli eserler, yetenekli illüstratörlerin çizimleri eşliğinde okurla buluşacak. Okumanın yanı sıra, bilgi edinmeyi interaktif hale getiren uygulamalı alıştırmaların yer aldığı, farklı tasarımlara sahip özel kitaplar da KÜ Çocuk’un yayın programında geniş bir yer tutuyor.

Bilim, çevre, sanat, etik, cinsiyet, hoşgörü gibi günümüzün ve geleceğin önemli kavramlarının ele alındığı, dünyanın farklı coğrafyalarından ve farklı kültürlerinden seçilen örnek kitaplar, her yaştan çocuklara hitap ediyor. 

Kitapların çocuk gelişimi ve eğitimi üzerindeki belirleyici etkisi göz önünde tutularak, uzmanlıkları çocuk dil gelişimi, okuma-anlama becerileri, çocuk kitapları, sanat, tasarım ve kültürel sosyoloji olan, Koç Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan akademik bir danışma kurulunun önerileri doğrultusunda oluşturulan Koç Üniversitesi Yayınları Çocuk Kitapları seçkisi, ömür boyu sürecek bir okuma alışkanlığınınöğrenme isteğinin ve keşif merakının ilk adımı olarak nitelendirilebilir.


İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir