İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çocuk Yazar İrem Baltacı Değerlendirdi: Ali, Cavid’e Karşı


Merhaba sevgili arkadaşlar! Bu kez sizler için yorumlayacağım kitap İrem Uşar’ın “Ali, Cavid’e Karşı” adlı kitabı. Günışığı Kitaplığı’ndan çıkan kitap 112 sayfadan oluşuyor. Ali Cavid’e Karşı adlı kitap Ali’nin Covid-19 Pandemisi’ni  ve bu pandemi’de yaşadıkları bazı olayları anlatıyor.

Ali’nin ve ailesinin hayatı, Covid-19 nedeniyle altüst olmuştur. üstüne üstlük birde komşuları Ali’nin Yaşar Nine’sine virüs bulaştırmıştır. Hastaneye yatırılan Yaşar Nine’sini çok merak eden Ali, bir anda COVID Cavid’le karşı karşıya gelir. Ali COVID Cavid’le konuştukça, insan bedeniyle ilgili yepyeni bilgiler öğrenir. Ben Ali’nin Yaşar Nine’sinin Covid-19‘a yakalanmasına çok üzüldüm. Kitapta Covid-19 Virüsü’nün bir insanın ağzından diğerine nasıl geçtiğini, hücrelerde nasıl çoğaldıklarını, bağırsaklardan nasıl geçtiklerini öğrendim.

Ama bende Ali’nin yerinde olup bir virüsü sorguya çekmek isterdim. Ama tabii ki maske, mesafe, eldiven, dezenfektan, su ve sabun ile. Bu arada Yaşar Nine’nin hayata geliş öyküsü de çok güzeldi. Kitabı okuyunca ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Hikâyenin sonunda Yaşar Nine’ye ne olduğunu burada yazmayacağım. Ama Ali’ye doktorların çıkardığı bir dergide resim çizme teklifi yapılmasına çok sevindim. Sanırım hikayenin en mutlu bölümü sonuydu.

Ben bu kitabı okurken kendimi mutlu hissettim. Ayrıca bir şey daha öğrendim; Kötü bir durumda ya da olayda asla pes etmemeliyiz. Gittikçe daha fazla inanmalıyız güzel şeyler olacağına.

Ve bir kitap yorumlamasının daha veda vaktine geldik. Umarım sizde bu güzel kitabı okursunuz ve güzel duygular yaşarsınız. Şimdilik sağlıklı, mutlu ve hoşça kalın.

Yazan: İrem Baltacı

10 yaşında, Sinop’ta yaşıyor.

İrem Baltacı
İrem Baltacı

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir