İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hilal Çorbacıoğlu’ndan ebeveynler için rehber bir kitap: Çocuklara Eşlik Etme Sanatı


Hilal Çorbacıoğlu’nun çocuklarla ve ebeveynlerle yaptığı danışmanlık deneyimlerinden ve kendi annelik yolculuğunda edindiği tecrübelerden yola çıkarak kaleme aldığı “Çocuklara Eşlik Etme Sanatı”, Ketebe Yayınları’ndan çıktı. Kitap, temel ihtiyaçlar, hisler ve yeterlilikler üzerine tekrar düşündüren ve onlara eşlik ederken ebeveynleri hayrete düşüren birçok değeri keşfetmeyi deneyimleten doğru bir rehber.

Ebeveynin mükemmeli mi yoksa yeterlisi mi makbuldür? Ya da şöyle soralım: Mükemmel ebeveyn diye bir şey var mıdır yoksa bu sadece bir illüzyon mu? Doğru bir iletişimin temelinde ne yatar? Can kulağıyla dinlemek nasıl olur? Çocukların duygularından haberdar mıyız? Bunun altında yatan temel ihtiyaçlar nelerdir, nasıl doğru tahlil etmek ve karşılamak gerekir? Yaşamın şifasını nerede aramalı? Şefkatin ölçüsü olur mu? Değerli hissetmek hayatlarını nasıl etkiler? Çocuklara karşı sorumluluklarımız nelerdir? Onlara, sosyal düzen ve sınır, mahremiyet ve özgüven algısını nasıl kazandırabiliriz? 

Hilal Çorbacıoğlu’nun çocuklarla ve ebeveynlerle yaptığı danışmanlık deneyimlerinden ve kendi annelik yolculuğunda edindiği tecrübelerden yola çıkarak kaleme aldığı “Çocuklara Eşlik Etme Sanatı”, okurun kendi biricik yolculuğuna da kapı aralıyor. Çocukluk anıları durağında, cesur bir şekilde okurunu gerçek hisleriyle yüzleştirerek derin bir empatinin ve güçlü bir iletişimin önünü açıyor. 

Yazar, bugünün anne ve babalarına mükemmeliyetçiliği bir kenara bırakıp çocuklarının ihtiyaçlarını yeterince karşılamalarını ve yine çocukların yanında yeterince olmak gerektiğinin altını çiziyor. Kurallar ve yöntemler arasında kaybolmuş anne babaların telaşını en aza indirebilecekleri ve anı yaşayarak çocuklarının yolculuklarında onlara gönül rahatlığıyla eşlik edebilecekleri bir yol gösteriyor: “Yeterli ebeveynlik.”

Çocukların boş bir levha olmadığını, anne babanın sadece terbiye edici bir duruş üstlenmemeleri gerektiğini, fıtri meyillerini bozmadan onlara eşlik etmeleri gerektiğini, hayatta karşılarına çıkabilecek zorlukları da göğüsleme fırsatları açmalarını ve bunu nasıl yapabileceklerini de anlatıyor.

Hilal Çorbacıoğlu kitapta, anne ve babalara yol gösterirken bunu pratikle de destekliyor. Ebeveynin aynayı kendisine tuttuğu farkındalık alıştırmaları sayesinde anne ve babaların her zaman kendi duygusal regülasyonlarını yapabilecekleri farkındalık soruları yöneltiyor. Bu sorular sayesinde okurlar sadece anne baba rollerinde takılı kalmıyor ve bu rollerin dışında insan olarak iletişimin temeli olan noktalara bakma ve kendilerini değiştirme/geliştirme fırsatı buluyor.

“Ebeveynlik Sanatı”, “İlişkilerin Kalbine Giden Yol”, “Dün, Bugün, Yarın”, “Ailede Demokrasi” ve “İyiyim, İyisin, İyi” bölümlerinden oluşan “Çocuklara Eşlik Etme Sanatı” temel ihtiyaçlar, hisler ve yeterlilikler üzerine tekrar düşündüren ve onlara eşlik ederken ebeveynleri hayrete düşüren birçok değeri keşfetmeyi deneyimleten doğru bir rehber. 

Unutmayalım ki “Çocuğunuzun mükemmel bir ebeveyne değil; yeterli bir ebeveyne, size, ihtiyacı var! Ve onlar ebeveyn olduklarında size dair hangi duyguları hatırlasınlar istersiniz?”


İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir