İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yunus Emre ile Kültürel Yolculuk


Son dönem fantastik edebiyatında önemli eserler veriliyor. Türk edebiyatında da mitolojinin kullanım sıklığı giderek artıyor. Türk mitolojisini ve kültürel ögelerini eserlerinde kullanan Ömer Ünal’ın son kitabı Evliyalar ile Yolculuk / Kayıp Mısranın Peşinde Mecaz Çocuk etiketiyle raflarda yerini aldı.

Kitapta Mete isimli çocuğun kendini bulma öyküsü yer alıyor. Evlerinde bulduğu gizemli bir geçitle sadece şairlerin yaşadı kente ışınlanan Mete, burada Yunus Emre ile tanışır ve onunla fantastik maceralara yol alır.

Yunus’un, Mete’ye sorduğu “Kim olduğunu biliyor musun?” sorusuyla başlayan edebi ve felsefi sohbet çocukların dilinden akıcı bir üslupla devam eder. Kitapta Yunus Emre, Tabduk Emre, Attila İlhan gibi önemli şahsiyetlerle de karşılaşan Mete, saklambaç oyununda hem sobeleyen hem de ebeleyen kişinin kendisi olduğunu fark ettikten sonra bambaşka bir çocuğa dönüşür.

Kendini bilme macerasının çocuk edebiyatında mitolojik ögelerle harmanlanarak yer aldığı eserin çizimlerini Eda Gizem Keleş yaptı. 


İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir