İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sıra Dışı Bir Gün


İnceleme: Aynur Kolbay Hülya

Çocuklara kitap okumayı sevdirebilmek için, öncelikle bunun eğlenceli bir eylem olduğunu gösterebilmek gerek. Bir kitabın sayfalarında kaybolmanın güzelliğini, tadını, eğlencesini keşfeden bir çocuğun bundan kolay kolay vazgeçmeyeceğini düşünüyorum. Buradan yola çıkarak özellikle küçük yaş grubu çocuklar için takip edilmesi kolay, heyecanlı bir akışa sahip, eğlenceli ve sürükleyici kitaplar birebir bir çözüm olabilir. 

Tabii kitabın hikâyesi kadar çizimlerinin de heyecanı ve eğlenceyi takip ettirmesi, çocuklar için okumayı başka bir boyuta taşıyabilmesi de şart. Puis Yayınları’ndan çıkan Sıra Dışı Bir Gün, tüm bu saydığım özelliklere fazlasıyla sahip olan harika bir resimli hikâye. 

Öğretmen Bayan Petsec, her çocuktan önemsediği bir şeyi okula getirmesini istiyor. Ellerinde çanta ya da farklı paketlerle sınıfa gelen heyecan dolu çocuklar, getirdiği şeyi ilk gösteren kişi olmak için yarışa giriyorlar adeta. Ancak o sırada ayak ucunda tüylü, koca bir örümcek gören Bayan Petsec havaya sıçrayıveriyor. İşte tam da o anda olanlar oluyor ve heyecanlı ve sıra dışı bir gün başlıyor. 

Öğretmenin havaya sıçramasıyla birlikte çığlıklarla inleyen sınıfın zemini çöküyor ve çocuklar kendilerini bahçede buluyorlar. Ardından çayırlar, dağlar, nehirler, koca bir balina midesi, uzay gemisi gibi inanılmaz yerleri ziyaret ediyorlar sınıfça. Çığrından çıkan olaylar neticesinde sınıfa dönebiliyorlar mı, dönüyorlarsa neler oluyor gibi kısımlar da okuyucuya sürpriz kalsın. 

Çocukların sınır tanımayan hayal dünyalarını ve yaratıcılıklarını oldukça destekleyen kitabın her bir sayfasını bir okuyucu olarak “Acaba şimdi ne olacak?” diye çeviriyorsunuz. Ve her bir sayfa da sizi hayal kırıklığına uğratmayacak denli renkli ve uçuk kaçık hikâyeyle dolu.

Kitabın, belki de hikâyenin bile önüne geçecek denli başarılı çizimleri ise bu serüveni daha da eğlenceli kılan unsurlardan biri. Tansiyonu sürekli yüksek tutan, heyecanı bir gram düşürmeyen, sizi sınıfla birlikte oradan oraya sürükleyen çizimler hikâyeyle bütünleşmeyi ve okurken kitabın kahramanları kadar işin içine girmenizi kolaylaştırıyor.  

3 yaş ve üstü tüm okurlar için uygun olan kitabın baskı kalitesi, renkleri ve boyutu da özellikle minik okurlarla birlikte okumak için çok uygun. Bu açıdan çocuk kitapları alanında yayın hayatına yeni başlamış olan Puis Yayınları’nın çok iyi bir iş çıkardığını da söyleyebiliriz. 

Keyifli okumalar… 

Yazar Adı: Christine Naumann-Villemin

Çizer Adı: Gregoire Mabire

Sayfa Sayısı: 32 sayfa

Yayınevi: Puis Yayıncılık

Aynur Kolbay Hülya

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir