İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Orman Sakinleri Eğlenceli Bir Öğrenmeye Davet Ediyor


İnceleyen: Songül Bozacı

Bu yıl; Çocuk ve Gençlik edebiyatında 30. Yılını kutlayan, yüzlerce kitaba imza atan çok değerli ve çok sevilen yazarımız Aytül Akal’ın ustalık demlenmelerinden ortaya çıkan “Ormanda Oyun Serisi”ni sizlere tanıtmak isterim.

Aytül Akal, yazın dünyamızın en üretken yazarlarından biri… Çocuğa uygunluğu her kitabında, dikkate aldığı özelliklerinden… Her yaş grubuna hitap eden ve yüzlerce tema üzerine yazdığı kitapları ile binlerce çocuğa üç nesil boyunca dokunmakta ve onlara öğrenme süreçlerinde eşlik etmektedir. Bu seride tam 12 orman sakini üzerinden çocuklara oldukça eğlenceli bir öğrenme ve yaratıcı bakış açılarını zenginleştiren bir düşünme süreci sunuyor. Serinin her bir kitabı hem çok eğlenceli hem de çok yaratıcı… ‘Hayatın içinden olaylara bu kadar basit bir dil ile yaklaşması ve sorgulaması Aytül Akal’ın ustalığından olsa gerek’ diye düşünüyorum. Bir eğitimci olarak serinin “Ne Anlatalım?” kitabını öğretmen seminerlerimde ve çocuklarla hikâye kurgulama atölyelerinde keyifle kullandığımı belirtmek istiyorum. Çünkü bu kadar basit anlatım dili ile derin bir aktarım sağlayabiliyor.

Ormanda Oyun Serisinin Kahramanları: Zürafa, Tavşan, Yılan, Baykuş, Bukalemun, Fil, Kurbağa, Kaplumbağa, Tavuşkuşu, Papağan ve Sincap

“Ne Oynayalım?”:

Orman sakinleri güzel bir günde oyun oynamak için ağacın etrafında buluşurlar. Kitabın içerisinde çocuklara aktarılan sekiz tane çocuk oyunu bilgisi kitabın sonunda detaylı olarak verilmekte. Hikâyenin en alıcı bölümlerinden biri her hayvanın özelliğine göre bir oyunu bulmaya çalışmaları. Bunu yaparken çocuklar interaktif bir okuma gerçekleştiriyor ve kendilerine sorulan sorularla düşünme sürecine giriyorlar. Alt metin okuması olarak her bir türün birbirinden farklı olduğunu öğrenen çocuk aslında her bireyinde nasıl da farklılıklarla dolu olduğunu da öğrenmiş olur. Düşündüren, eğlendiren ve eğlendirirken öğreten böylesi hikâyeleri oldum olası çok sevmişimdir. En iyisi “Birdirbir” oynayalım diyen filden sahi arkadaşları niye kaçar ki?

“Ne Anlatalım?”:

Orman sakinleri yine güzel bir günde büyük ağacın çevresinde toplanıyorlar. Bugün öykü anlatmaya karar veriyorlar ama fark ediyorlar ki öykü bilen yok. O zaman kendi öykülerini yazmaya karar veriyorlar. Hikâye ve öykü kurgulama süreçlerinde üç temel unsuru böylesi keyifli bir şekilde çocuklara aktaran bir hikâye bu kitap. Çocuklar bir hikâye yazmak isterlerse nelere dikkat etmeleri gerektiğini çok güzel öğreniyorlar. Peki, şimdi gelelim asıl sorulara… Hikâyenin kahramanı ya da karakteri kim olacak? Hikâyenin geçtiği yer neresi olacak? Ve hepsinden öte hikâye hangi zamanda geçecek? Tüm bu detaylara yine eğlenerek ulaşıyorlar. Ulaşmaya çalışırken orman sakinlerinin özelliklerinin bazen nasıl bir engel olduğunu fark ediyorlar ve bu fark etme süreci ile kendilerine en gerekli şeyin hayal gücü olduğunu keşfediyorlar. Şunu unutmayalım… Hayal gücünün sınırları yok. Yüzemeyen bir hayvan hayal gücünün yardımı ile en derinlerde yüzebilir. Ya da uçamayan hayvan en yükseklerde uçabilir.

“Ne Yiyelim?”:

Orman sakinleri yine güzel bir günde bu sefer sahilde toplanıyorlar. Ve hepsi çok acıktığını fark ediyor. Orman sakinleri üzerinden yiyeceklere böylesi güzel bir bakış atmak çok keyifli. Arkadaşları ile dayanışmanın da çok güzel örnekleri var sayfalarda. Tavşan uzun bir yiyecek istediğini ama adını unuttuğunu söylediğinde arkadaşları ona bir dolu uzun yiyecek getiriyor. Çocukların sebze ve meyveleri sadece manavda yetiştiğini düşündüğü bir çağdayız. Böylesi hikâyeler sebzelerin ve meyvelerin yetişme özelliklerine kabuklu yiyeceklerin, toprakta yetişen hatta ağaçta, bağda yetişen meyveler hakkında keyifli bir öğrenme yolculuğu oluyor. Sağlıklı yemekler hakkında konuşmak için oldukça keyifli bir hikâye.

“Ne Boyayalım?”

Orman Sakinleri yine güzel bir günde büyük ağacın çevresinde toplanırlar. Bugün resim yapmaya karar verirler ama unuttukları şeyler vardır. Mesela kağıt getirmemişlerdir. Ve çoğu sakinin boyaları da yanlarında yok. Boyaları olan hemen paylaşır ama hala kağıt yok. Burada farklı materyalleri kullanmayı öğreniyor çocuklar. Doğal ortamlarda bulunan ve boyanmaya müsait olan şeyler hakkında fikir yürütebiliyorlar. Orman sakinlerinin hepsi bir taş buluyor ve taşlara ne boyayacaklarına karar veriyorlar. Lakin bu seferde tek renk ile çalışınca istedikleri renge ulaşamıyorlar. Ana renklerden ara renklerin oluşturulması ile renk paleti hakkında çocuklara keyifli bir öğrenme sunuyor.

Ormanda Oyun Serisi Mert Tugen’in desenleri ile oldukça keyifli bir seriye dönüşmüş. Çocuklara ve yetişkinlere eğlenerek öğrenmenin kapısını açan bu seri için Aytül Akal’a çok teşekkürler. Öğrenme yolculuğu her zaman eğlenceli ve yaratıcı düşünme becerilerini zenginleştiren bir şekilde olması dileğiyle. Keyifli okumalar olsun.

-Ormanda Oyun Serisi

-Aytül Akal

-Mert Tugen

Redhouse Kidz

Songül Bozacı

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir