İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Neden Ahşap Oyuncak Tercih Etmeliyiz?


Pek çok anne – baba Neden Ahşap Oyuncak Tercih Etmeliyiz? ya da Ahşap Oyuncaklar Sağlıklı mı? diye merak ediyor. Sevgili ebeveynler, çocuklarımızın ahşap oyuncak kullanmasının en büyük faydası bu tür oyuncakların sağlığa herhangi bir zararı olmamasıdır. Ahşap oyuncakların ham maddeleri son derece doğal olduğu için kimyasal madde barındırmamaktadır.

Fabrikasyon olarak satın alınan oyuncaklar genellikle plastik madde içerir. Plastik ve renklendirici kimyasallar içeren oyuncaklar küçük yaş grubundaki çocukların sağlığını tehdit eden önemli bir unsurdur. Özellikle yaşı küçük olan çocuklarımızın sürekli olarak merak duygusundan dolayı oyuncakları ağza alma istekleri bile başlı başına onların sağlığını tehdit eden çok önemli bir durumdur.

Ahşap oyuncakların fiziki görünüşleri sivri olmayan, sade bir yapıda olduğu için çocuğunuzun canını acıtması fabrikasyon oyuncaklara kıyasla daha zordur. Özellikle de elektronik oyuncaklar kötü hava koşullarında bozulması çok kolay bir yapıdadır.

Ahşap oyuncakların ise herhangi bir kötü koşulda bozulması elektronik oyuncaklara göre çok daha zordur. Bunun dışında temizlenmesi, onarılması da fabrikasyon oyuncaklara göre çok daha kolaydır. Ahşap oyuncaklar son derece dayanıklı ve kırılması zor yapıdadır fakat aynı durum fabrikasyon oyuncaklar için geçerli değildir. Ters bir hareket de ya da bir mesafeden düşürmeniz sonucu kırılmaları çok kolaydır.

Bu nedenle aldığınız ahşap oyuncakların kullanım ömrü uzundur. Çok sık değiştirmeniz gereken plastik oyuncaklar yerine çocuğunuzun uzun yıllar oynayabileceği ve ardından kendi çocuklarına bile hatıra olarak bırakabileceği oyuncaklardır.

Çocuklarımız da oyun oynarken ahşap oyuncakların bu doğal yapısını benimserler ve ağaçlar konusunda fikirleri oluşur. Eğitici oyuncaklar olarak da bilinen ahşap oyuncaklar çocuklarımızın gelişimi için önemli detaylardır.

Ahşap oyuncaklar ile oynayan çocuklar büyük küçük, uzun kısa, siyah beyaz gibi birbirine zıt kavramları çok daha rahat anlayabilirler. Bu sayede de çocuklarımızın soyut düşünce yapıları gelişir. Bu oyuncaklar çocuklarımızın bulunduğu yaş aralıklarına göre üretildiği için her yaştaki çocuğa katkıda bulunacağı detay farklıdır.

Özellikle küçük yaştaki çocuklarımızın motor becerileri gelişimini destekleyici niteliktedir. Vücut koordinasyonunun birlikte uyum içinde çalışması çocuklarımızın kişisel gelişimini destekleyici etkenlerdir. Ayrıca ahşap oyuncaklar çocuklarımızın hayal dünyasını da geliştirir.

Elinde tuttuğu oyuncağın yapısının tahta olduğunu fark eden çocuk, bu tahta oyuncağın nasıl yapıldığını merak eder. Bu merak da çocuğumuzun yaratıcılık tarafını geliştirmesine önemli katkıda bulunur.


Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir