İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kafa Açan Noktalar – Noktalama İşaretleri Hiç de Korkunç Değil!


Yazan: Bahar Çetiner

Biz yetişkinler yazarken ne çok hata yapıyoruz değil mi? Hâlâ yazı yazarken noktalama işaretlerini doğru yerde kullanmayı bilmiyoruz. Tweet atarken, whatsapp’ta yazarken komik hatalar yapıp dalga konusu oluyoruz ya da başkalarıyla dalga geçiyoruz. Bunun tek suçlusu biz değiliz, müsterih olun.

Noktalama işaretlerini bize okulda ya yanlış anlattılar ya da çok sıkıcı bir şekilde anlattılar. Noktalama işaretlerinin kurallarını öğrenmek, korku filmi izlemek gibiydi birçoğumuz için. Hem bunlar ne işimize yarayacaktı ki? Mesela ortaokuldayken noktalı virgülün nasıl kullanılacağından, nerelerde gerekli olduğundan emin değildim. Zorda kaldığım zaman virgül ile noktalı virgül arası, “uzun bir virgül” gibi bir işaret uydurup öğretmeni kandırmaya çalışırdım.

Büyüdüm ve kaderin cilvesi, yayınevleri için çevirmenlik yaptım, redaktör olarak da çalıştım. Redaktör, bir nevi yazı dilinde kusur bulucu demektir. Görevi yazım yanlışlarını düzeltmek, noktalama işaretlerini doğru kullanmaktır. Ama ben noktalama işaretleriyle ilgili bildiklerimi okuduğum kitaplardan öğrenmiştim, yani teorik bilgim yoktu. Sonra bir gün bir kütüphanede karşıma Doç. Dr. Ahmet Benzer’in Kafa Açan Noktalar eseri çıktı. Meğer noktalama işaretleri o kadar da korkunç ve sıkıcı değilmiş. Ve ben sürekli ezberden bildiğim için işin mantığını hiç sorgulamamışım. Aslında hepsinin bir amacı ve nedeni varmış. Bazen olur böyle, birden tüm bildiklerinizi unutup yeniden öğrenmeniz gerekir.

Kafa Açan Noktalar, Eğlenceli Bilgi Yayınları etiketiyle yayınlanmış. Ahmet Benzer’in “sadelik bilgelik”tir felsefesinden yola çıkarak, didaktik olmayan, akıcı ve yalın bir dille, çocukların seviyesine inerek anlattığı noktalama işaretleri, karikatürler ve görsellerle desteklenerek eğlenceli hâle getirilmiş. Üstelik konu anlatımlarından sonra çeşitli etkinlikler ve egzersizler yer almakta. Böylece çocuklar öğrendiklerini, eğlenceli alıştırmalarla pekiştirebilecekler.

Ortaokul çağına uygun olan Kafa Açan Noktalar sayesinde, çocukların noktalama işaretlerini zorlanmadan kavrayacağını ve hayatları boyunca unutmayacaklarını düşünüyorum. Ne şanslılar ki bu kitap tam da onlar için hazırlanmış hap bilgilerle dolu. Bizim gibi önce yanlışı öğrenip sonradan doğrusunu görmek zorunda kalmayacaklar. Bizim zamanımızda yoktu!

Kitaba gitmek için tıklayın.


İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir