İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Jacominus Gainsborough’un Paha Biçilmez Anları


Bir yaşam neye göre değerlidir hiç düşündünüz mü? Yaşamımızı değerli kılan şeyler nelerdir? Basit bir yaşam dediğimiz şey nedir? Yaşam yolumuzda dost dediklerimiz kimlerdir? Yaşadıklarımız bizi nasıl çevreler? Bütün bunları bizlere düşündüren Jacominus  adlı bir tavşanın kendisi için paha biçilmez anlarına tanık ettirdiği bir yaşam yolculuğunun kitabı.

Rebecca Dautremer hem resimleyip hem de yazdığı bu kitapta çizimlerin benzersizliği ve detaylandırması ile okuyucusuna aynı zamanda görsel bir okuma deneyimi de sunmakta. Kitabın girişinde çocuklara ve yetişkinlere göre bir kitap hazırladığını ve çocukların anlamadıkları kelimeleri öğrenmeleri için iyi bir fırsat olduğunu bundan dolayı bilinçli bir şekilde kelimelerini seçtiğini ifade ediyor. Genelde ülkemizde çocuk edebiyatı alanında hep bir çocuğa görelik algısı olduğundan böylesi örnekler oldukça önemli. Çocuk o kelimeyi bilmiyorsa evet bir zahmet merak edip araştırsın ya da cevap alabileceğini düşündüğü bir yetişkine sorsun istiyoruz.

Jacominus adlı tavşanın dünyada var olmaya başladığı andan bir ağacın altında ölüme usul usul uyuyarak geçtiği andan itibaren yaşadıklarına sayfalar boyunca onun hayatının içindeymişiz gibi bakıyoruz. Adının hikayesiyle, kimleri sevdiği nasıl bir yaşam sürdüğüne tüm detayları ile tanıklık ediyoruz.

İstenilerek ve özlemle beklenilen bir bebek olmasından dolayı başlangıç süreci onu sevgi ile sarmalayan ayrıca Jacominus’u güçlendiren bir hayatın sinyallerini veriyor. Anne babasının kusurlarının farkında olan hatta kendisinin ve çevresinin de kusurlarının farkında olan bir çocukluk geçiriyor. Oyun arkadaşlarının farklılığı onu birçok yönden zengin kılıyor.

Değil midir ki hepimizi yaşamımızda birçok farklı kişi ile yaşadığımız deneyimlerin zenginleştirmesi. Bazen sınıfımızda farklı olan bazen de iş yerlerimizde. Bütün bu farklılıkları sayfalarda oldukça başarılı bir şekilde görüyoruz. Çizimlerin her bir ayrıntısında başka bir yaşamın hikayesine ayrıca tanıklık edebiliyoruz.

Kitabın hazırlanışında, hikayenin işlenişinde felsefi bir yaklaşımı çok net görüyoruz. Basit bir yaşam diye baktığımız her yaşamın her detayı onu asıl emsalsiz farklı kılıyor. Başlangıçta yanımızda olanlar sonda yanımızda olmayabilirler. İlk dost dediklerimiz ile belki ömür boyu süren bir dostluk oluyor ya da kesintiye uğrayabiliyor. İyi bildiklerimiz kötü çıkabiliyor ya da dost dediğimiz düşman olabiliyor. Bütün bunlar yaşanılan her yaşamın içinde yer alan detaylar.

Hayatın bir amacı olup olmadığını sorgulatırken, bireyin kendisini bulma yolculuğunda tam olarak yaşam yolunda yürüdüğü her anın önemini bazen de önemsizliğini gösteriyor hikâye bize. Seçimlerimiz ile çevrili gibi dursa yaşamlarımız elimizde olmayan ve değiştirmeye gücümüzün yetmediği süreçlerle ile çevrelenebiliyor.

Jacominus’nün hayatına baktığımızda aslında kendimizin basit hayatlarına da göz atabiliyoruz. Bize bir yaşamın değerliliğini; basitliğinin kıymetini bilmekte olduğunu hatırlatıyor. Değer verdiğimiz ne ise ona odaklanmanın elimizden geldiğince yaşamın keyfini çıkarmanın. Sonuçta hepimizin yaşadığı her şeyi sayfaların küçük detaylarında bulabiliyoruz.

Hayat yolculuğumuzda birçok kesişmeler yaşayacağımızı gösteriyor Jacominus. Bazen kendimize benzeyenlerle, bazen hiç anlamadıklarımızla, hesapsız sevebileceğimiz kişilerle ya da birlikteyken kendimizi iyi hissettiklerimizle, tabii ki yaşam yolumuzda sakınmamız gerekenlerinde çıkacağını ve bizi allak bullak edenlerin olacağını unutmamak gerekiyor. En önemlisi güvenebileceğimiz kişilerin ve hayatımıza kattıkları için yeterince teşekkür edemeyeceklerimiz.

Hayatın anlamına basit bir bakış attırıyor gibi gözüken fakat oldukça derin bir yolculuk yaptıran bu kitap çocuklara başka bir bakışı sağlayacaktır diye düşünüyorum. Yetişkinler kendi yaşam yolculuklarına ister istemez okurken göz atıyor olacaklardır. Belki hepimiz için istediğimiz bir hayat yaşanmamış olabilir. Fakat bizlerin ve çocukların öğrenmesi gereken tek bir yaşam yolculuğumuz var ve onu iyi değerlendirelim. İyisi ile kötüsü ile bu bizim yaşamımız. Her anımız hepimiz için paha biçilmez olan bu yolculukta güzel insanlar sarsın hepimizi…

Doğumdan ölüme bir yaşamın nelerle çevrili olduğunu hatırlatan bu güzel kitapta sadece bir cümleye takıldım. Yazımı bitirirken sizler de bu cümleyi düşünürsünüz. Bağlamından kopuk olacak fakat kitabı baştan sona okuduğunuzda farklı yorumlayabilirsiniz.

“Hepimiz için geçerli olduğu gibi, elbette Jacominus’nün de bu dünyadaki yeri önceden belirlenmişti. Bundan emin olması için biraz zaman gerekti. Yerini bulması için çok daha fazlası…” 

Yazar – Çizer : Rebecca Dautremer

Çeviri: Bade Baran 

Yayınevi: Nar Çocuk Yayınları

İnceleme: Songül Bozacı


İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir