İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“İçimizden Geldiği Gibi” Adlı Resim Sergisi, Gar Sanat Galerisi’nde


Mercek Sanat Atölyesi’nin “İçimizden Geldiği Gibi” adlı karma çocuk resim sergisi, İzmit Tren Gar’ında yer alan Gar Sanat Galerisi’nde 3-10 Aralık tarihleri arasında izlenebililir.

Mercek Sanat Atölyesi’nin kurucusu Esma Hilal Karaman, İçimizden Geldiği Gibi adlı karma çocuk resim sergisini şu sözlerle ifade ediyor:

Çocukluk çağı sanat eğitimi, bizler için yapıp eyleme kabiliyetlerinin gelişmesinde sanatsal düşünme becerilerinin kazanılmasında çok önemli bir araçtır. Atölye işleyişinde öncelik verdiğimiz konu, estetik kaygı gözetmeksizin “içinden geldiği gibi” öznellik bilinciyle, deneysellik içeren çalışmalarla, çocuğu yaratıcı enerji alanına dâhil etmektir. Sanatsal bir üretimde kendi iç dünyasından beslenen çocuk, dış dünya ile temasa geçerek malzeme ile bağ kurar.

Emek ve çaba göstererek oluşturduğu her çalışmasında duygusal olarak kendini olumlu yönde geliştirir, yeterlilik duygusunu büyütür, kendisini kıvançlı hisseder. Sanat eğitiminin en anlamlı yanı, bu oluş ve süreç anıdır. Şimdi ise bu süreçlerin sonuçlarını eserlerin sahipleri büyük bir heyecanla sizlerin beğenisine sunuyor.

Onlara açtığınız yolun üzerine küçücük elleriyle büyük emek ve çaba sarf ettiler, içlerinden geldiği gibi sanatlarını inşa ettiler. Lütfen yeteneklerini değil çabalarını övelim, fakat  bu çabada benim yüreğime çok iyi gelen bir şey  var ve biliyorum ki sizin de öyle o nedenle bizler onlara bu alanları açtık. Sizler onları her daim tam da bu nedenle destekliyorsunuz.

Yetişkin dünyasında bizler çabayı, gayreti biraz zorluk içeren canımızın istemediği şeyler için gösteririz ya, onların ki öyle değil. Onların ki mutlu bir çaba, çoğu zaman safi mutluluk, çok kalpten çok içten tam bir akış hali… Evet hemen ve her zaman değil ama hemen hemen ve her zaman umuyorum ve gayret gösteriyorum ki hayatları boyunca yaptıkları her işi bir sanat eseri titizliğiyle ele alıp böyle keyifle yaparlar, çünkü en önemli sanat eserimiz hayatımız. Her çocuk ve bireyin potansiyeli gerçekleştirdiği günlere özlemle… Nice güzel sergilerde buluşmak üzere…


İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir