İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hatıraları Saklama Sandığı


İnceleme: Aynur Kolbay Hülya

Ailemiz, çevremiz, anılarımız, düşüncelerimiz hepimiz için çok önemli ve yaşamın olmazsa olmazları. Hiç büyük maceralara ya da ağdalı anlatımlara girmeden, sadece hayatın bu olmazsa olmazları üzerinden, olağan gidişatına dair bir şeyler anlatan hikâyelerin de çok değerli olduğunu düşünüyorum. Başkalarının yaşamlarına dair verilen doğal kesitler ise, çocuklarda kendi hayatlarını da bu doğallıkla ve sadelikle ele alma güdüsü yaratabilir bana kalırsa.

Can Çocuk’tan çıkan Hatıraları Saklama Sandığı isimli kitap da çok duru ve basit bir anlatımla minik bir kız çocuğu olan Abide’nin kendi hayatına dair ayrıntılara, düşüncelerine ve sorgulamalarına şahit olmamıza olanak sağlayan yumuşacık bir kitap. Direkt Abide’den dinlediğimiz hikâyede ailesini, evini, arkadaşlarını, okulunu ayrı ayrı bölümlerde çok güzel ve net bir şekilde öğreniyoruz. Onlarla birlikte yaşamaya başlayan dedesi aracılığıyla sevdiği insanı kaybetmenin ne demek olduğunu ve hatıraların önemini düşünürken; öğretmeni aracılığıyla da farklı farklı etkinliklerin içine dalma fırsatı yakalıyoruz.

Hayatın akışına ve sıradanlığına dair su gibi giden hikâyeyi okurken, bir okul dersinde karşınıza çıkan büyük ressamların hayatlarına dair bilgilerle kitap birdenbire bir sanat kitabı niteliğine de bürünüveriyor adeta. Ressamlara dair özellikle küçük yaş çocukların akıllarında kalacak resimlere ve bilgilere yer veren bu bölüm resim sanatına mini bir başlangıç olarak da düşünülebilir.

Renkli pastel boya çalışmaları andıran sıcacık çizimler eşliğinde ilerleyen hikâyede anılar, aşk, yaşlılık, sevgi, pandemi ve kayıplar gibi hayatın içinden pek çok kavrama çok naif bir şekilde değiniliyor ve okuyuculara da bu konulara dair düşünme fırsatı yaratılıyor.

Hikâye içinde geçen okul etkinlikleri ise eğitimciler ve ebeveynler için ilham verici etkinlikler olarak değerlendirilebilir.

Sanat işte böyledir çocuklar, pek çok korkumuzu onunla yenebiliriz. Tıpkı virüs korkumuzu hayal gücümüzle ve sevgiyle yaptığımız şu resimlerle yenebildiğimiz gibi.”

Keyifli okumalar…

Yazar Adı: Can Göknil

Çizer Adı: Can Göknil

Sayfa Sayısı: 64 sayfa

Yayınevi: Can Çocuk

Aynur Kolbay Hülya

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir