İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gelişim ve Başarı İçin Çocuklar Oyun Oynamalıdır!


Geçmişte severek oynanılan saklambaç, yakalamaca, ebelemece ve top gibi fiziksel aktivite oyunlarını artık günümüz çocukları oynamıyor. Aktif bir fiziksel oyun, çocukların kendileri ve etraflarındaki dünya hakkında bilgi edinmesini sağlamasında önemli rol oynadığını savunan yazar Pasi Sahlberg  ve William Doyle’nın kaleme aldığı “Bırakın Çocuklar Oyun Oynasın” kitabı The Kitap Yayınları etiketiyle okurlarla buluştu.

Dünyaca ünlü bir eğitimci, eğitimde reform konusunda dünyanın en saygın otoritelerinden biri olan Pasi Sahlberg ve Dünya Ekonomik Forumu tarafından dünyanın bir numaralı çocuk eğitim sistemi kabul edilen sistemin mimarı olan Finlandiya Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nda danışman olarak görev yapan William Doyle ile birlikte yazdığı “Bırakın Çocuklar Oyun Oynasın” kitabında çocuklar için oyunun hayati önem taşıdığı savunuluyor. The Kitap Yayınları etiketiyle çıkan kitapta, geçmişte oynanılan saklambaç, yakalamaca, ebelemece ve top gibi fiziksel aktivite oyunlarını artık günümüz çocuklarının oynamadığı konu alınıyor. Kitapta ayrıca aktif bir fiziksel oyunun, çocukların kendileri ve etraflarındaki dünya hakkında bilgi edinmesinin birincil yol olduğu, zihinlerinin ve bedenlerinin sağlıklı gelişimi için bu dünyaya adım atarken ihtiyaç duyacakları karmaşık kişisel ve sosyal becerileri geliştirmek için oyun oynamanın esas olduğundan söz ediliyor.

Ebeveynlerin aklındaki soruların araştırma cevapları

Kitapta, çocuğun gelişim eğitimi için ebeveynlerin düşündüğü; Standartlaştırılmış testlere odaklı bir eğitim, çocuklarımızı gerçekten geleceğe hazırlayabiliyor mu? Eğitimde teknoloji kullanımı gerçekten iddia edildiği kadar faydalı mı yoksa çizgiyi aşmaya mı başladık? Çocuklarımızı hiçbir riskle karşı karşıya getirmeden yetiştirerek onlara gerçekten iyilik mi yapıyoruz? Oyun, neden çocukluğun bu kadar ayrılmaz bir parçasıdır? Çocuklara ne kazandırır? Son yıllarda çocuklarda artış gösteren zihinsel bozuklukların eğitim sistemiyle bir ilgisi olabilir mi? gibi pek çok sorunun cevabı yer alıyor.


İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir