İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Defne Ongun Müminoğlu ve İpek Ongun’dan Özel Hikaye: Okumak İste(me)yen Otti


Çocuk kitapları yazarı Defne Ongun Müminoğlu ve Türk gençlik edebiyatının en önemli yazarlarından İpek Ongun’un birlikte yazdığı “Okumak İste(me)yen Otti”nin hikayesi minik okurlarıyla  buluşuyor.

Okumak mı? Oynamak mı?

Otti için seçim yapmak çok kolaydı.

Tabii ki oynamak!

Farklı yaş gruplarına yönelik çalışmalarıyla bilinen iki yazar, okurlarından veya okurlarının ebeveynlerinden gelen okuma kültürüyle ilintili soruları dikkate alarak, edebiyat seçkisinin konu edildiği  Okumak İste(me)yen Otti isimli hikâyeyi kaleme aldılar.

Okumanın oyun oynamaktan vazgeçmek olduğunu sanan deniz samuru Otti’nin hikâyesi çocuklara okuma keyfini aşılıyor.

Deniz altında geçen hikâyede, arkadaşları ve ailesinin paylaştığı bilgiler, oyuncu deniz samuru Otti’nin okumaya karşı merakını uyandırıyor. Böylelikle Otti, oynamak kadar okumanın da onu mutlu ettiğini keşfediyor.   Okumak İste(me)yen Otti, özellikle yeni okumaya başlayan ve sürekli kitap okuması beklenen çocukların dünyasına onların hislerini anlayarak girip, okuma kültürüne farklı bir bakış açısıyla bakmalarına yardımcı olmayı hedefliyor.   

Ayrıca kitapta yer alan QR kodu okutarak izlenebilecek videoda yazarlar “Neden kitap?” sorusuna cevap ararken, kitapların oluşum aşamalarından da bahsediyorlar.

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) İşbirliği

Okumak İste(me)yen Otti, içindeki mesajlarla insanın doğaya verdiği zarara da atıfta bulunuyor. Bu paralelde, kitabın arka sayfasında yer alan poster, WWF-Türkiye işbirliğiyle hazırlandı.   

Okurlar posterin ön yüzündeki tasarımla denizleri koruma konusunda bilinçlenirken, arka yüzünde yer alan doğa dostu temalı oyunu oynayarak eğlenecekler.  

Okumak İste(me)yen Otti’ye ve yazarın diğer serilerine www.defneninkitaplari.com adresinden ulaşabilirsiniz.


İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir