İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çocukluk


Çocuk Yazar: Ceren Çetin

Çocukluk… Çocukluk ne demek? Çocukluk sözlükte çocuk olma durumu, bebeklikle ergenlik arasındaki dönem olarak tanımlanıyor. Hayatta ise çocukluk, yaşarken sürekli bitsin istediğimiz, dolu dolu oynayıp arkadaşlar edindiğimiz, belki de hayatın en zevkli ve renkli dönemidir.

Çocukluk hakkında Fadime Uslu’nun Çat Kapı Dayım kitabında geçen çok sevdiğim bir kısım var: “Bu çocukluk denen dönem hep yaşları, yılları saymakla geçiyor.” Gerçekten de çok doğru bir söz bu. Çocukluğun değerini ancak bittikten sonra anlarmış insan.

İnsan çocukken alışkanlıklarını kazanır, dünyayı tanır. Bu yüzden bence insan asıl hayatını çocukken yaşar çünkü büyüyünce kendi istediği gibi değil, şartların izin verdiği gibi sürdürür hayatını. Yani bir kukla gibi.

Çocukluk kelimesi bile bence saf bir mutluluk taşıyor çünkü bu kelimeyi söyleyince bile gülümsüyor insanlar. Akıllarına güzel anılar, eski arkadaşlıklar, eski müzikler ve oyunlar geliyor.

Kısacası çocukluk insanın yavaşça bir birey olduğu, dünyayı tanıdığı, oyunlar oynarken bir yandan bizi hayata hazırlayan tatlı dönemdir. Bilmeliyiz ki şu anki hayatımız çocukluğumuzdaki bir gün değişse bile farklı olabilirdi.

Ceren Çetin hakkında

11 yaşında. İstanbul’da yaşıyor.


İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir