İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çocukların Neden Kötü Karakterlere İhtiyacı Var?


Her harika çocuğun hikâyesinde bir kötü karakter mutlaka vardır. Bu kötü karakterler, çocuk edebiyatının unutulmazları arasında yer alırlar. Evet, kötü karakterler tüyler ürpertici, kurnaz ve iğrençlerdir. Öyleyse neden çocuklarımıza onları okumalarını tavsiye ediyoruz? 

Çocukların kötü karakterlere de ihtiyacı olduğunu belirten fantastik çocuk edebiyatı yazarı Esra Zerbeliz Avgören, bunun nedenlerini şöyle açıklıyor:

KÖTÜ KARAKTERLER OLMASAYDI?

“Bir çocuk kitabı, hârika bir kötü karakter sayesinde gerçekten daha da hârika olabilir! Çoğu zaman en ilginç ve akılda kalan karakterler kötü adamlardan, kötü kadınlardan çıkar. Kötü karakterler olmasaydı çocuk kitapları sıkıcı olurdu. 

Edebiyat tarihinde çok uzun zamandır bizimle birlikte olan kötü karakterler önemli bir amaca hizmet ediyor. Kötüler, çocuklara dünyamızdaki kötülüklerle başa çıkma konusunda önemli dersler veriyor. Kötülerin diğer karakterler üzerindeki etkilerinden ve onlarla savaşan kahramanlardan öğrenilecek çok şey var.

Çocuk kitaplarının amacı çocuklara hayatta bazı önemli dersler öğretmek olduğundan, küçükleri dünyada çeşitli kötülük türlerinin var olduğu gerçeğiyle tanıştırmak için hikâyelere kötü karakterleri dahil etmek gerekir. Çocuk kitapları sadece çocuklara kötülüğün var olduğunu öğretmekle kalmaz, aynı zamanda çocukları kötülüğün yenilebileceğine de inandırır.

KÖTÜ KARAKTERLERDEN ÖĞRENİLECEK 5 İYİ ŞEY

Kitaplarda, düşman ne kadar kötü olursa olsun, nihayetinde iyiliğin kötülüğe karşı zafer kazanabileceği gösterilir. Çocuklar, ezilenlerin ve güçsüzlerin sadece cesaret, dürüstlük ve erdem sahibi olarak sonunda galip gelebileceklerini öğrenirler. 

Hırsızlık, çocukların asla yapmamayı öğrenmesi gereken bir eylemdir. Çocuk edebiyatında birçok kötü karakter hırsız olarak tasvir edilir. Bu olaylar örgüsü kullanılarak çocuklara hırsızlığın haksız ve adaletsiz olduğunu, dürüstlük ve doğruluğun sahip olunması gereken önemli özellikler olduğunu öğretebilir.

Kötü karakterler özellikle çocukları kaçırmaya çalışır. Çocuklar tehlikeden kaçınmada sağduyunun önemli olduğunu ve cesaret ile kahramanlıkların muhteşem nitelikler olduğunu öğrenirler.

Bir çocuk kitabındaki kötü karakterin amacı, çocuk kahramana meydan okumaktır. Bir kötü adamın görevi, onu öldürmeyi göze alan kahramanı yenmektir. Çocuklara güç, korkusuzluk ve arkadaşlardan biraz yardım almanın hayatta kalma konusunda çok yardımcı olacağı öğretilebilir.

Çoğu kötü karakter mutluluğu küçümsüyor gibi görünür. Bu karakterler genellikle sefil hayatlar yaşarlar. Bu nedenle, diğer insanların da mutlu olmasını engellemeye çalışırlar. Onlar için mutluluk bir yalandır ve bu nedenle herkes tıpkı onlar gibi sürekli üzüntü içinde yaşamalıdır. Çocuklar bu karakterler sayesinde dünyada gerçek mutluluk olduğunu öğrenebilirler.”


İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir