İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Çocuk Gözünden Cinsiyet Eşitliği” Sergisi Açıldı


Çocukların dikkatini toplumsal sorunlara çekmek amacıyla her sene gerçekleştirilen ve her yıl Birleşmiş Milletlerin 17 Kalkınma Hedefi’nden birini sahiplenen ‘Temizlik Doğamızda Var’ Resim Yarışması, bu sene ‘Çocuk Gözünden Cinsiyet Eşitliği’ teması ile yapıldı. Toplam 43 çocuğun katıldığı yarışmada, jüri 15 eseri sergileme kararı aldı. Ressam Maryam Salahi’nin küratörlüğünde 39 Kalamış Marina Otel’de yer alan 39 Galeri’de sergilenen resimler, geliri Kalben Derneği’ne bağışlanacak şekilde satışa sunuldu.

Bilinçlenme dönemi önemlidir. Çocuklarımızın farkındalıklarını geliştirmek, gözlemlerini resim sanatı ile ifade etmelerini sağlamak amacıyla  Kalben Derneği, Güvensan Tesis Hizmetleri ve 39 Kalamış Marina Hotel  iş birliği ile gerçekleştirilen, Arzum Küçük Ev Aletleri, Boyner, Demirkent Eğitim ve Araştırma Vakfı, Dünya Eko ve Ofmark sponsorluğunda hayata geçen “Temizlik Doğamızda Var” Resim Yarışması’nın bu seneki teması “Çocuk Gözünden Cinsiyet Eşitliği”…

İlki 2019 yılında yapılan ve 2021 yılında tekrarlanan Temizlik Doğamızda Var” Resim Yarışması ile çocukların toplumsal sorunlara yönelik farkındalıklarını artırmayı hedeflediklerini dile getiren Güvensan Tesis Hizmetleri ve 39 Kalamış Marina Hotel Kurucusu Münteha Adalı, sorunlarımızı yarına taşımamak, kültürel ve sosyal değişime ön ayak olmak için çocuklarımızı, gençlerimizi bilinçlendirmemiz gerektiğinin altını çiziyor. Her geçen sene daha fazla markanın sponsor olarak katıldığını, toplumsal sosyal sorumluluk için markaların ve sivil toplum kuruluşlarının birlikte çalışarak yarınlarımız için kalıcı değer yaratacağını söyleyen Adalı, Birleşmiş Milletler’in 17 Kalkınma Hedefi doğrultusunda, her yıl daha da büyüterek bu resim yarışmasını yapmaya devam edeceklerini belirtiyor. Kalben Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Pelin Çalışkanoğlu Ekşi ise ‘’İnsan için iyileştirici gücün sanat ve spor olduğuna inanıyoruz. Kalben olarak eğitim verdiğimiz çocukların bu alanlarda kendilerini geliştirdiklerini görmek bizi çok mutlu ediyor’’ şeklinde konuştu.

Eseri sergilenen çocuklar

Kalben Derneği, Güvensan ve 39 Kalamış Marina çocuklarının katıldığı resim yarışmasında, 43 eser jüri tarafından değerlendirildi. Pelin Çalışkanoğlu Ekşi, Münteha Adalı, Seçil Erel, Selin Bozkurt, Maryam Salahi, Mehtap Yıldız, Berna Acar, Burcu Kösem, Gamze Büyükkuşoğlu’ndan oluşan jürinin seçtiği 15 eser, 39 Kalamış Marina Otel’de gerçekleştirilen sergi açılışında açıklandı ve Ressam Maryam Salahi’nin küratörlüğünde sergilenmeye başladı.

Arzum, Boyner, DünyaEko, Demirkent Eğitim ve Araştırma Vakfı ve Ofmark’ın sponsor olduğu yarışmada, eserleri seçilen çocuklara sponsorlar çeşitli hediyeler ve hediye çeki verirken, Demirkent Vakfı ise bir çocuğa bir senelik eğitim destek bursu hediye etti. Ayrıca seçilen eserlerin satışından elde edilen gelir Kalben Derneği’ne bağışlanacak.

Birinci fotoğraf: (Soldan Sağa) Hakan Bilgin, Pelin Çalışkanoğlu Ekşi, Münteha Adalı, Berna Acar, Mehtap Yıldız


İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir