İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çocuğun Birey Olma Yolculuğuna Işık Tutan Bir Kitap: Sor Bana


Psikolojik danışman ve yaratıcı drama eğitmeni Özge Öztürk Birdal’ın kaleminden, çocuklar bedenleriyle ilgili neyi isteyip neyi istemediklerini rahatlıkla söyleyebilsinler, hayatları boyunca onayları olmadan sınırları aşılmasın diye çocuğun ağzından bir sesleniş kitabı olan Sor Bana Altın Kitaplar etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Bazen bir yetişkin, tanımadığı bir çocuğun onayını almadan yanağından bir makas alır, bazen de tanısa bile bir öpücük vermesi için çocuğa türlü türlü numaralar yapar.

Peki, aynı yetişkin bunu neden tanımadığı bir yetişkine yapamaz da bir çocuğa kolaylıkla yapabilir? Cevap basit çünkü çocuğu birey olarak görmez. Çocukların birey olarak görülebilmeleri için duyulmaya, görülmeye ve sınırlarına saygı gösterilmesine ihtiyacı var.

Bedenleriyle ilgili neyi isteyip neyi istemediklerini rahatlıkla söyleyebilsinler, hayatları boyunca onayları olmadan sınırları aşılmasın diye çocuğun ağzından bir sesleniş Sor Bana.

Özge Öztürk Birdal, Sor Bana kitabıyla çocuğun birey olma yolculuğuna güçlü bir ışık tutarak hepimizin yolunu aydınlatıyor…


İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir