İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cesur Kalpli Biri: Sindi – Gorilla


Yazan: Ekin Soytürk

Karşınızda: “Cesur kalpler için peri masalı serisinin ikinci kitabı olan Sindi Gorilla.” Bu zamana kadar okumuş olduğumuz masallara göre Sindi-Gorilla, çok daha cesur, özgürlükçü, farklı ve modern… Böyle bir atmosferin içinde olmak, biz okuyuculara da iyi gelecektir diye düşünüyorum. Çizimlerse masalın yapısına uygun olarak çizilmiş. Asi ve renkli… Bu masal, sadece okul öncesi döneme değil, tüm yaş gruplarına seslenebilen bir yapıda. Peki kimdir Sindi-Gorilla, neler yapar, çevresinde kimler vardır? Haydi onu biraz yakından tanıyalım:

Sindi-Gorilla, tatlı mı tatlı, genç bir goril. Günlerini ona sürekli emirler veren teyzesi ve iki kuzeniyle geçiriyor. Yaşadığı evde sanki bir emir parfümü var ve kokusu, insanı rahatsız edecek kadar her yere yayılıyor. Tüm bu koşullara rağmen Sindi’nin çok sevdiği ve her zaman hatırladığı bir şey var: “D A N S!”  Sindi, sürekli, her gün iş yaparken dans ediyor. Bir gün bu tutkusu gerçek oluyor ve en büyük hayali olan; “orman diskosunda diğer arkadaşlarıyla dans etme” fırsatını yakalıyor. Bir süre sonra kendisini çok çaresiz hissetse de Tüylü İyilik Perisi onun yardımına koşuyor. Sindi böylece partide çok eğlenceli anlar yaşıyor. Yaşıyor yaşamasına ama eğlendiği sıralarda bir sorunla da karşılaşıyor. Sindi belki bu sorunu da atlatmıştır. Kim bilir?

Rengârenk, cesaret, umut ve mizah dolu, biraz da tiyatral havaya sahip bu masal sayesinde hayatta karşılaştığımız zorlukların nasıl üstesinden gelebileceğimizi görmüş oluyoruz. Örneğin, Sindi- Gorilla, dans ederek karşılaştığı zorluklarla başa çıkıyor, üstelik dansını tamamen kendi, ona has bir ritim ve coşkuyla sergiliyor. Peki ya siz?

Sindi-Gorilla sayesinde kendimize sorabileceğimiz çok fazla soru var. Kendimize düşünme balonları yaratmak için güzel bir masal. Sindi- Gorilla gibi cesur bir kalple dolup taşmanız ve kendi ritminizi bulmanız dileğiyle…

Mutlu okumalar.

Yazar: Gareth P. Jones, Loretta Schauer

Resimleyen: Loretta Schauer

Çeviren: Meltem Türkeri

Editör: Petek Halman Kara

Yayınevi: Okuyan Us Yayınları

Sayfa Sayısı: 32


İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir