İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ekofil Yayınları’nın ilk Çocuk Kitabı “Büyüdüğüm Yer” Yayında!


Tohumları 2017 yılında atılan Ekofil Topluluk Destekli Yayıncılık’ın ilk çocuk kitabı “Büyüdüğüm Yer” yayında. 1970 İsviçre doğumlu çocuk edebiyatı yazarı ve illüstratör Anne Crausaz’ın “J’ai Grandi Ici” adlı kitabı, Özlem Şekercioğlu Lesport’un çevirisi ile Fransızcadan Türkçeye kazandırıldı. Yabanda büyümeye duran bir tohumun, bereketli bir elma ağacına dönüşmesini sade ve şiirsel bir üslupla aktaran kitap, her yaştan okurun kalbine dokunacak bir canlılığı, yaşamın kendisini anlatıyor.

Ekofil, topluluk destekli bir yayıncılık modeli tasarlamak, uygulamak ve geliştirmek üzere bir araya gelmiş, gezegenin ve insanlığın esenliğini önemseyen yazar, çizer, çevirmen, editör ve okurlardan oluşan bir girişim. Ekofil Yunanca oiko (ev) ve phile (sever) kelimelerinden türetilmiş bir terim. “Ev” ile kastedilen, şimdilik tek evimiz olan dünya gezegeni. Ekofil, evimiz ve üzerindeki tüm varlıkların hayrını gözettiği müddetçe her konu ve alanda yayın yapmayı amaçlıyor.

Topluluk destekli işlere, güvence ve dayanışma temelli modellere tarım alanında, gıda toplulukları aracılığı ile son yıllarda üreticiyle doğrudan kurulan bağlardan aşina olmaya başladık. Ekofil bu modeli yayıncılık alanına taşıyor.  Bu modeli özetlemek gerekirse, Ekofil’in kitaplarının üretim maliyetleri topluluk üyelerinin önsipariş ve askıda kitap siparişleri ile karşılanıyor. Kâr amacı güdülmeyen modelde öncelikle üretim, tanıtım ve dağıtımda verilen emeğin en adil şekilde karşılanması hedefleniyor. Kitaptan elde edilen gelirin bir kısmı sonraki kitaba can suyu oluyor ve modelin sürdürülebilirliği için gereken maliyetlerin karşılanmasında kullanılıyor. Böylelikle mali açıdan da kendini sürekli besleyen, desteğini topluluktan alarak yoluna devam eden, etkileşimli bir üretim süreci ortaya çıkıyor.

Topluluk ilk üretim yolculuğuna 2019 yılında Tracy Maria Lord’un yazdığı, Burcu Pek’in resimlediği “Balkonlarda ve Küçük Bahçelerde Tohum Alma ve Saklama El Kitabı” ile çıktı. Yayımlanmasından sonra 3 ay gibi çok kısa bir sürede tükenen kitabın ikinci baskısı için çalışmalar devam ederken Ekofil’in ikinci kitabı Pulitzer finalisti David George Haskell’ın edebi tarz ve bilimsel bilgiyi harmanlayan “Saklı Orman-Bir Biyoloğun Doğa Güncesi” adlı eseri oldu. Kitaba http://ekofilyayinlari.org/sakliorman adresindeki formu doldurarak ya da Ekofil dağıtım noktalarından ulaşabilirsiniz.

Topluluk destekli yayıncılık modeli sadece kitabın üretimiyle değil, dağıtımıyla da fark yaratan bir model. Üretilen kitaplar çoğu gönüllü dağıtım kanalları üzerinden okuyucuyla buluşturuluyor. Bu da Türkiye’nin her yerinde topluluk için çabalayan canlar demek. Karahindibanın tohumları uçuşup yeni yerlerde yeşeriyor, yeni canlara, akıllara ulaşıyor. Bu kolektif üretim herkesin parçası, üyesi olabildiği bir topluluk anlayışını pekiştiriyor. İletişim kanalları vasıtasıyla sürdürülen katılımcı bir model ile de tüm üyeler her zaman etkileşim halinde, sadece kitap ve üretim süreciyle ilgili değil, hayatın pek çok alanıyla ilgili paylaşımlarını da sürdürüyor.

Üretilen her kitap için askıda kitap seçeneği de mevcut. Bu sayede dezavantajlı gruplar, yetimhaneler, kütüphaneler, hapishaneler, köy okulları veya ihtiyaç duyduğunu bildiren bireylerin bu kitaptan herhangi bir ücret ödemeden, imece yoluyla faydalanması da sağlanıyor.

Büyüdüğüm Yer’den edinmek, askıda kitap bırakmak ve topluluğa katılmak için ekofilyayinlari.org/buyudugumyer adresindeki formu doldurabilir, www.ekofilyayinlari.org adresinden kitabı bulabileceğiniz dağıtım noktalarını görebilirsiniz.

Büyüdüğüm Yer

(Resimli Kitap – Sert Kapak)

Haziran 2021

Orijinal Adı: J’ai Grandi Ici

Yazan: Anne Crausaz

Çeviri: Özlem Şekercioğlu Lesport

Yayın Koordinatörü: Şebnem Ekici Alperen

Editör: Burcu Ovacık

Çeviri Editörü: Sumru Ağıryürüyen

Okur Düzeltisi: Alper Can Kılıç

Grafik Uygulama: Bülent Korkmaz

Sayfa: 48

Boyut: 18,5×22 cm


İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir