İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bugün Nasılsın?


Yazan: Aynur Kolbay

Her şeyin olumsuz başladığı, aksiliklerin üst üste geldiği ve sabrımızın sınandığı bazı günler vardır. Böyle negatif günlerde söylenen her sözü tersten anlamaya, başımıza gelen her olayı kötüye yormaya daha fazla meyilli oluruz. Aslında bu günleri pozitife çevirmek ufacık bir hamleye, bazen çok basit bir farkındalığa  ya da söylenebilecek güzel bir söze bağlı olabiliyor.

Abm Yayınları’ndan çıkan Bugün Nasılsın? kitabı da gri bir gökyüzü ve yağmurda koşturan insanlarla açılıyor ve yağmurdan dükkanını su basan bir ayakkabıcının homurdanmasına ve müşterisine kaba davranarak onu kovalamasına şahit oluyoruz. Sonrasında ise kelebek etkisi misali herkesin başka birine ya da başka bir yere aksilikler silsilesini taşıdığını görüyoruz.

Ayakkabıcının kovaladığı Bayan Carmen’in yerdeki su birikintisine basarak etrafa su sıçratması, onun yüzünden Ramon dedenin üstünün sırılsıklam olması, o sinirle bindiği otobüste yolculuk yapan İtalyan turistlerin yer bulamaması gibi bir dizi zincirleme aksiliklerin ardından yere bir çiçek buketinin düşmesiyle birlikte olaylar farklı bir yola sapıyor. Yerde kalan tek parça çiçek okuldan yeni çıkmış olan Blanca’nın dikkatini çekiyor ve onu annesine hediye etmeye karar veriyor. Yağmurlu ve olumsuzluklarla dolu olarak başlayan gün böylece bir çocuğun ufacık bir hamlesiyle güneşli ve pozitif bir güne dönüveriyor.

Kitap, çocuklara olduğu kadar yetişkin okurlara da olaylara nereden baktığımızın, başımıza gelenleri nasıl yorumladığımızın önemini göstermesi bakımından oldukça güzel bir hikâye anlatıyor. Duygularımızın kendimiz dışında başkaları üzerinde de nasıl etkili olabildiğini, bazen yağmurlu günlerde gökkuşağı oluşturmanın elimizde olduğunu çok büyük bir yalınlıkla anlatıyor.

Kitabın sonunda ise duygularımızı anlamlandırmaya, çocuklarla karşılıklı bir sohbet gerçekleştirmeye yardımcı olacak bir okuma kılavuzu bulunuyor. Yağmur ve Güneş Tarifleri başlığıyla 3 farklı bakış açısı ve tartışma konusunu önümüze seriyor. Hem bilgi veren hem de duygularımızın kontrolünü sağlamanın elimizde olduğunu anlatmaya çalışan bu bölüm minik okurlara kaba sözler, asık suratlar ve üzücü hareketlerin üstesinden nasıl gelebileceklerine, ruhlarını güneşli tutmanın nasıl mümkün olabileceğine dair de yol gösteriyor.

Hikâyesi kadar etkileyici çizimleri ise her bir sayfada uzun uzun zaman geçirmenize olanak sağlıyor. İncecik detaylar ve duyguları yansıtan ifadelerle hikâyeye daha da fazla anlam katıyor.

Tıpkı olumsuz duygular gibi iyiliğin de bulaşıcı olduğunu, olumsuz ve kötümser döngüleri kırmanın ise elimizde olduğunu çok basitçe anlatan kitap 4 yaş ve üzeri okurlar için harika bir seçim.

Keyifli okumalar.

Yazar adı: Mireia Vidal

Resimleyen: Anna Font

Sayfa sayısı: 36 sayfa

Yayınevi: abm Yayınları


İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir