İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Brezilyalı Ressam Andressa Ferreira’dan Çocuklara Sanatsal Öneriler


Rio de Janeiro’da yaşayan ressam Andressa Ferreira, Gazete Sanat Çocuk okurları için sanat yolculuğunda rehber olabilecek bazı kısa önerilerde bulundu. Keyifli okumalar.

Sanat, yaratıcılığımızın şekil aldığı bir alandır. Onunla duygularımızı, duygusal tepkilerimizi ve yapıcı fikirlerimizi ifade edebilir, farkındalık yaratabiliriz. Bu, bir kitabın sayfalarındaki resimler gibi, hikayeyi daha iyi anlamanıza yardımcı olan açıklayıcı çizimler gibidir.

Çocukluk döneminde, çocuklar büyüdüklerinde ne olmak istediklerini keşfedebilirler. Astronot, öğretmen, doktor ve hatta sanatçı olabilirler. Bu nedenle, bu yaratıcı yolculuğu takip etmek isteyenler için bazı önerilerde bulunacağım.

Haydi başlayalım!

1 – İlk adım, dünyayla paylaşmak istediğiniz sanat tarzını anlamaktır. Bu nedenle, size ilham verecek ve sanat dünyasının nasıl çalıştığını daha iyi anlamanıza yardımcı olacak önemli sanatçıların eserlerini incelemek harika bir fikir olabilir.

2 – Sanatı inceleyin, kitaplar okuyun, eğer tercih ederseniz kurslar alın ve çizim pratiği yaparak yaratıcılığınızı her zaman geliştirin; bu portreler, insanlar veya basit nesneler olabilir.

3 – Bununla birlikte, hangi teknikten hoşlandığınızı seçin, boyaları mı kullanmak istersiniz, sadece grafit kalemler mi kullanmak istersiniz, yoksa dijital veya soyut sanat mı yapmak istersiniz? Kısacası, kendinizi rafat ifade edebildiğiniz bir sanat alanına eğilin.

3 – Seçtiğiniz teknikle bazı denemeler yapın. Risk almaktan korkmayın! Tamam mı?

4 – Kendi karakterinizi yansıtan eserler yaratın. Sıradışı fikirler ortaya koyun ki dikkatleri üzerinize çekin.

5 – Başlangıçta, sanatsal çalışmalarınızı insanlarla paylaşın. Bir koleksiyon oluşturun ve onları velilerinizin yardımıyla çevrenizdeki insanlara göstermeye çalışın.

6 – Başka sanatçıların sergilerini ve farklı galerileri ziyaret etmeye çalışın, böylece bu sürecin aşamalarını öğrenebilirsiniz.

7 – Kendinizi sınırlamayın! Aileniz ve arkadaşlarınızla kendi serginizi düzenleyin! Size yakın olan insanları serginize davet edin, böylece eserlerinizi takdir etme fırsatı bulabilsinler.

8 – Daha sonra, bütün çalışmalarınızı içeren portföyünüzle birlikte, başlangıç seviyesindeki sanatçılarla çalışan galerilere ulaşın. Böyle zamanlarda kendinizi güvensiz hissedebilirsiniz, ancak asla pes etmeyin.

9 – Eserlerinizde mükemmeli aramayın. Unutmayın; sanat kalbe hitap eden bir şeydir ve bunu başarmanın mükemmel bir yolu yoktur. Ne kadar orijinal olursanız, o kadar iyi olacaktır.

10 – Hayatınızdaki her yaratıcı anın tadını çıkarın. Eleştiriler elbette olacaktır, ancak bu normaldir ve bunu olumlu bir bakış açısıyla ele almanız gerekir. Herkes sanatınızı anlamlandırabilir, ancak önemli olan onun size ne ifade ettiğidir.

Sanatsal yeteneklerinizi, hayatta önemli olan şeyler hakkında konuşmak için kullanmayı düşünün. Sevgi, saygı, iyilikle, eğlendiren, farkındalık yaratan ve toplumu daha iyi bir hale dönüştüren eserler geliştirin.

İyi şanslar.

Andressa Ferreira

instagram.com/andressaferreiraz/


İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir