İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bir Zamanlar Okumayı Sevmeyen Çocuk


İnceleme: Aynur Kolbay Hülya

“Çocuğum kitap okumuyor”, “Nasıl kitap sevdiririm?”, “Çocuğumun kitap okumasını nasıl sağlarım?” gibi sorular sık sık duyulan ebeveyn soruları sanırım. Buradaki en temel sorunun çocukların kitap okumayı sevmedikleri değil de, kitap okumanın gerçekten zevkli bir şey olduğunu henüz keşfedemedikleri olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda “Kitap okumayı sevmeyen çocuk yoktur, aradığı kitabı henüz bulamamış çocuk vardır” deyişini çok doğru buluyorum.

Çocukların kitapları sevmesini, kitapların içindeki farklı dünyaları keşfetmelerini sağlamak için en doğru yöntem onları serbest bırakmak ve kendi seçimlerini kendilerinin yapmasına izin vermek sanırım.  

Ailesinin kitap kurdu olduğu ama kendisinin kitaplardan nefret ettiği kahramanımız Hugo 9 yaşında bir çocuk. Sülalece okumaya çok meraklı oldukları için Hugo’ya doğum günlerinde sürekli kitap hediye ediyorlar. Uzaktan kumandalı bir helikopter, bir scooter ya da farklı ve büyük paketlere sahip pek çok değişik hediye bekleyen Hugo, her seferinde karşısında yine kitap bulmaktan dolayı çok büyük hayal kırıklığı yaşasa da aile fertlerinin heyecanını ve mutluluğunu bozmamak adına, kitaplardan mutlu oluyormuş numarası yapıyor.

Ailesini kitap kurdu olduğuna inandıran ama gerçekte herhangi bir kitabın kapağını bile açmak istemeyen Hugo bir gün ailesine durumu itiraf ediyor ve ailede büyük bir üzüntüye ve şoka sebep oluyor. Bunu büyük bir problem olarak gören ailesi ve öğretmeni Hugo’nun içinde kitap sevgisi oluşturmak için uğraşsalar da başaramıyorlar.

Günün birinde, Hugo bir okul gezisi kapsamında gittikleri kütüphanede, yine okuma numarasıyla bir köşeye çekiliyor ve uyuyakalıyor. Uyandığında ise kütüphanenin çoktan kapandığını ve orada unutulduğunu anlıyor. Tek başına, üstelik de nefret ettiği kitapların arasında kalmak Hugo’nun canını çok sıksa da karşısına çıkan bir masal karakteri ile kitapların heyecanlı yolculuğuna dâhil oluveriyor.

Çocukların seçimlerine/isteklerine saygı duyulması gerektiği, onları herhangi bir konu hakkında baskılamanın istenmedik başka sonuçlar doğurabileceği konusunda yetişkinler için güzel bir düşünme fırsatı yaratan bu yarı fantastik hikâye, küçük okuyucuları ise kitapların büyüleyici ve sürükleyici dünyasıyla tanışabilmeleri konusunda teşvik ediyor.

Çocukları okurken mutlu edebilmeyi amaçlayan ve bu doğrultuda yayınlara yer vermeye özen gösteren Dinozor Çocuk’tan çıkan bu kitap, 7 yaş ve üstü tüm okuyucular için uygun.

İnceleyen: Aynur Kolbay Hülya

Kitap Adı: Bir Zamanlar Okumayı Sevmeyen Çocuk

Yazar: Karine Tournade

Resimleyen: Loren Bes

Çevirmen: Murat Erşen

Yayınevi: Dinozor Çocuk

Sayfa Sayısı: 80

Aynur Kolbay Hülya

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir