İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Benim Canım Kendim


İnceleme: Aynur Kolbay Hülya

Bazı günler her şey ters gider. Sabah uyandığınız andan itibaren aksiliklerin peşinizi bırakmadığı, önünüze tek tek sözleşmişçesine çıkan sorunların sıralandığı, ne yaparsanız yapın kendinizi iyi hissetmeye odaklanamadığınız günler vardır hepimizin hayatında.

Nesin Yayınevi’nden çıkan Benim Canım Kendim isimli kitap da Berin isimli kahramanımızın tam da böyle bir güne uyanmasıyla başlıyor. Gözlerini açtığı andan itibaren duyduğu sesler, gözüne giren ışıklar, burnuna gelen kokular hiç olmadığı kadar rahatsız ediyor Berin’i. Üstelik doğum günü sabahına bu şekilde uyanmaktan dolayı da oldukça mutsuz olan kahramanımız, doğum günü pastasını üflerken kendisini rahatsız eden beş duyusundan kurtulmayı dilemeye karar veriyor.

Ancak kurtulmak istediği beş duyu olmasına rağmen, dilek hakkının tek olduğunu hatırlayınca, bir dilek hakkını hangi duyudan yana kullanmak istediğini düşünmeye başlıyor. Tek tek her duyusuyla ilgili hoşuna giden ve gitmeyen şeyleri sıralamaya başlıyor. Kokusundan nefret ettiği şeyler olmasına rağmen, kokusunu duymaktan vazgeçemeyeceği şeyler olduğunu fark ediyor. Ya da duymaktan, görmekten, dokunmaktan hoşlanmadığı her şeye karşılık bu duyuları sayesinde deneyimlediği güzellikleri de hatırlıyor. Böylece aslında zaman zaman rahatsızlık verse ve bizi kötü deneyimlere sürükleseler de, her bir duyumuzun bize ne şahane fırsatlar yarattığını anlıyor.

Beste Erin’in çok basit bir dille çok güzel bir şekilde anlattığı hikâye, Hülya Erdil Çakıroğlu’nun bir o kadar güzel çizimleri ile renk bulmuş ve ortaya küçük yaştan itibaren çocuklarla okunabilecek, onları eğlendirmenin yanında düşünmeye de teşvik edecek güzel bir kitap çıkmış.

Kitaptaki karşılaştırmalar, çocuklarla birlikte okurken çeşitlendirilerek çok zevkli ve bir o kadar da düşündürücü bir hale getirilebilir. Bir şeylerin değerini anlamak için üzerine azıcık olsa kafa yormak yeterli olduğu için, çocuklarla bir şeylerin değerini anlamak üzerine konuşmak ve farklı yorumlar getirmelerini sağlamak için de oldukça fırsat yaratan bir kitap.

3 yaş ve üzeri tüm okuyucular için uygun olan kitap kendimizi sevmek, kendi kendimizle mutlu olmak ve yaşamın değerini anlamak adına çok güzel bir tercih.

Keyifli okumalar.

Yazar adı: Beste Erin

Çizer adı: Hülya Erdil Çakıroğlu

Sayfa sayısı: 32 sayfa

Yayınevi: Nesin Yayınevi

Aynur Kolbay Hülya

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir