İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aynur Kolbay Hülya İnceledi: Bir Şey Söyle


Peter H. Reynolds, çocuk edebiyatının başına gelmiş en iyi şeylerden biri sanırım. Bir yazar ve çizer olarak, ele aldığı ve çocuklara düşündürttüğü konularla ve daha da önemlisi hissettirdiği duygularla, çok sade bir anlatımla çok derin izler bırakacak kitaplara imza atıyor. Altın Kitaplar tarafından “Çocukluğun Ozanı” olarak tabir edilen yazarın her çıkardığı kitabı, seveceğimden hiçbir şüphe duymadan alırım ben de.

Yepyeni eseri Bir Şey Söyle de yine önemli bir konuyu yaratıcı ve farklı bir şekilde ele alarak okuyucuyu hem şaşırtıyor hem de eğlendirerek işin içine sokuveriyor. Bazen bir şeyleri söyleyebilmek için illa konuşmak gerekmediğini, bir şeyler söylemenin, kendini ifade etmenin çok ama çok fazla ve birbirinden farklı yolu olduğunu müthiş çizimler ve dikkat çekici yazılar aracılığıyla anlatmayı başarıyor.

Sayfalar boyunca empati kurdurarak, yer yer direkt okuyucuya seslenerek, yer yer hayallere daldırarak tek bir şey anlatmaya çalışıyor kitap: BİR ŞEY SÖYLE.

Söylediklerimizle birini iyileştirebilir, birine karşı öfkemizi dindirebilir, birilerini değiştirebilir, bir yerleri güzelleştirebilir, bir şeyleri yeni baştan yaratabiliriz. Yeter ki neyi, nasıl söyleyeceğimizi bilelim. Bunu ister sözlerimizle, ister yazıyla, ister sanat yoluyla, istersek de sadece var olarak yapabiliriz. Kitap, tekil olarak ya da başkalarıyla birlik olarak, ne olursa olsun mutlaka bir şeyler yapmalıyız mesajını çok yaratıcı yollarla ifade ediyor.  

Yazarın, Türkçe’ye kazandırılmış pek çok kitabı olmasına rağmen ülkemizde özellikle Nokta ve Mış Gibi kitapları ile ünlendi. Diğerlerinde olduğu gibi yeni kitabında da her yaştan okuru teşvik edecek ve kendine inancını perçinleyecek nitelikte bir hikâye ile okuyucuyu cesaretlendiriyor, yaşadıklarına farklı yerden bakabilmeyi gösteriyor ve en önemlisi de var olmanın ve yüreğinin sesini dinlemenin önemini fark ettiriyor. Minnet duymak, vazgeçmemek, mücadele etmek ve dünyayı dönüştürebilmek için bir şeyler söylemenin önemini fark ettiren kitap 4 yaş ve üstü tüm okuyucular için harika bir seçim.

Keyifli okumalar.

Yazar Adı: Peter H. Reynolds

Çizer Adı: Peter H. Reynolds

Sayfa Sayısı: 40 sayfa

Yayınevi: Altın Kitaplar

İnceleyen: Aynur Kolbay Hülya

Aynur Kolbay Hülya

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir