İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Arzavul Tepesi”nin Yazarı Mehmet Erkan’dan Çocuklar İçin Yepyeni Bir Macera Daha; “Kaju Adası Kardeşliği”


Yazar Mehmet Erkan’ın edebiyat yolculuğundaki 11. kitabı “Kaju Adası Kardeşliği”, raflardaki yerini aldı. Elma Çocuk yayın evinden çıkan kitap, gizemli bir ada olan Kaju’da yaşanan olağanüstü olaylar sonrasında başlayan macera dolu mücadeleyi anlatıyor. “Arzavul Tepesi” ile çok sevilen yazar, bu defa Karadeniz köyleri yerine bizleri okyanusun ortasındaki esrarengiz bir adaya götürüyor.

“Arzavul Tepesi” serisi ile çok sevilen yazar Mehmet Erkan, yayımlanan 11. kitabı “Kaju Adası Kardeşliği” ile çocuklara seslenmeye devam ediyor. Yazarın çocuk edebiyatı alanındaki 6. kitabı olan Kaju Adası Kardeşliği, okyanusun ortasında, üzerinden ekvator çizgisi geçen gizemli bir ada olan Kaju’yu konu ediniyor.

Meyve toplayıcılığıyla geçinen Kaju halkı, oldukça fakirdir ve zalim hükümdar Olimba’nın yumruğu altında ezilmektedir. Adada çocuklar başta olmak üzere hiç kimse yeterli beslenememekte, sağlık ve eğitim hizmetlerinden yararlanamamaktadır. Bir gece adada olağanüstü doğa olayları yaşanır ve insanları bir anda on yıl yaşlanır. Kitabın kahramanları da sekiz, dokuz yaşındayken birden on sekiz ve on dokuz yaşında olan, yetişkin bedenli çocuk ruhlu insanlardır. Adanın zalim hükümdarı Olimba, onları yeni savaş makineleri olarak görür ancak kahramanlarımız onunla aynı fikirde değildir. Mücadele ve macera da bu noktada başlar.

Kaju Adası Kardeşliği: Bir Özgürlük Mücadelesi

Kitap sıra dışı ve özgün konusuyla dikkat çekiyor. Bir gecede on yıl yaşlanmak, çocukluğunu yaşayamamak okuyucunun hayal dünyasında farklı çağrışımlara neden oluyor. Buradan hareketle Kaju Adası’nda daha önce hiç görülmeyen bir mücadele başlıyor. Kitap, iyi ile kötünün mücadelesinin yanında, bir halkın özgürlüğünün ve kendi geleceğini kendisinin belirlemesinin önemini anlatıyor. Çocuk hakları özelinde insan hakları, özgürlük, demokrasi, cesaret, mücadele, barış, bilimin yol göstericiliği okuyucuya geçen kavramlardan sadece birkaçı. 

İlk Öykü ile İlk Ödül

Yazar Mehmet Erkan henüz 21 yaşındayken ilk öyküsü “Bekir Bey” ile Türk Edebiyatı Vakfı’nın düzenlediği Ömer Seyfeddin Hikâye Yarışması’nda mansiyona değer bulundu. İlk öykü kitabı “Bir Safın Öyküsü” ile 2005 yılında “Varlık Dergisi” tarafından Yaşar Nabi Nayır Öykü Ödülü’ne değer görüldü. Yazarın öykü, çocuk edebiyatı ve iş-yönetim alanlarında da eserleri bulunuyor.

Kitaptan

“Fakat o gece heyecan ve korkudan hiç uyuyamayacaklar da vardı. Onlar da konsey üyeleriydi. Gerçekten de başları belada mıydı? Olimba demek onlardan bu kadar korkuyordu. Rezobe o gece şunu düşündü: ‘Demek ki biz çocuklar, gençler o kadar güçlüyüz.’ Peki, neydi onların gücü? Silahları, bombaları yoktu. Rezobe galiba sorunun cevabını kendince bulmuştu, ‘Düşüncemiz yetti. Özgürlük düşüncemiz onları korkutmaya yetti…’ ”

“Size bir şey diyeyim mi çocuklar? Hayatta şunu hiç unutmayın; kim sizin düşüncelerinize, hayallerinize sınır telleri çekmeye kalkarsa oradan uzaklaşın.”

Yazar Hakkında

1981 yılında Samsun’da doğdu. Lisans eğitimini Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde, yüksek lisansını Şehir Üniversitesi İşletme Bölümünde tamamladı. 2002 yılında ilk öyküsü “Bekir Bey” ile Türk Edebiyatı Vakfı’nın düzenlemiş olduğu Ömer Seyfeddin Hikâye Yarışması’nda mansiyon ödülü aldı. 2005 yılında Yaşar Nabi Nayır Öykü ödülüne layık görüldü ve ilk kitabı “Bir Safın Öyküsü” yayımlandı. Öyküleri “Varlık”, “Türk Edebiyatı”, “Hece Öykü” gibi dergilerde yer alan Mehmet Erkan, “Kariyer Dergi”, “HR Dergi” gibi iş dünyası dergileri için de makaleler kaleme aldı. Hâlen özel bir şirkette insan kaynakları direktörü olarak görev yapan Mehmet Erkan, hem iş dünyası hem de edebiyat alanındaki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Künye

Yazar: Mehmet Erkan

Yayınevi: Elma Çocuk

Türü: Roman

Yaş Grubu:11 +

Birinci baskı: Mart 2021

Sayfa sayısı:296

Fiyatı: 32 TL


İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir