İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ana Dili İyi Öğrenmek Hayatın Her Alanında Başarı Getiriyor


Ana dilin iyi öğrenilmesi, öğrencinin duygusal, bilişsel ve sosyal gelişimine katkıda bulunurken, aynı zamanda toplumsal uyumu sağlamasına da yardımcı oluyor. Bu nedenle okullardaki Türkçe derslerinin çok önemli olduğunu vurgulayan Ay Koleji Kurucusu Saadet Badem, öğrencilerin öğrenme süreçlerini derinleştiren, özgüvenlerini artıran ve topluma daha etkin bir şekilde katkıda bulunmalarını sağlayan Türkçe dersinin iyi öğretilmesi için büyük bir özen gösterilmesi gerektiğini ifade etti. 

Ana dilin iyi öğrenilmesi eğitimden sosyal yaşantıya kadar her alanda kritik bir rol oynuyor. Sadece bir iletişim aracı olmayan, aynı zamanda düşünceyi ve öğrenmeyi yapılandıran ana dilin öğrenimi, diğer derslerde de başarılı olunmasına destek sağlıyor. Okuma, yazma ve anlama becerilerinin tüm derslerin temelini oluşturduğunu belirten ve bu kapsamda öğrencilerin ana dili iyi öğrenmesi için birçok etkinlik gerçekleştiren Ay Koleji, ana dilin önemine dikkat çekiyor.

“Öğrencilerimizin kendini ifade edebilme becerilerini geliştirmeyi hedefliyoruz”

Ay Koleji olarak, Türkçenin sadece bir ders değil, aynı zamanda öğrencinin kendini keşfettiği bir kaynak olduğunu belirten Ay Koleji Kurucusu Saadet Badem, “Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanımız Yusuf Tekin, Türkçe dersinde ortalamanın 70 olduğunu ve bu ortalama altındaki öğrencilerin dersten geçemeyeceğini duyurdu. Sayın Bakanın bu açıklaması, ana dilin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor çünkü ana dil, bir bireyin en derin duygularını, en sofistike düşüncelerini ifade edebildiği bir araçtır.  Kuşkusuz ki, karşılıklı etkileşim halinde olan dil ve düşünce, bireylerin düşünme beceri ve biçemlerini şekillendirir. Çocuklarda zeka gelişimini büyük oranda kitap okuma ve ana dile hakim olmanın büyük katkısının olduğu yapılan bilimsel araştırmalarda da görülmektedir. Bu gerçeğin bilincinde olarak , okulumuzun ilkokul kademesinde yürüttüğümüz IB-PYP (uluslararası Bakalorya ilk yıllar programı akreditasyonu) ile en başarılı olduğumuz alanlardan olan ana dili ve başka bir dili  öğrenme çalışmalarımızın üst düzeyde olması ve Çocuklar İçin Felsefe (P4C Philosophy for Children) çalışmalarıyla, demokratik bir öğrenme ortamında öğrencilerimizin eleştirel, yaratıcı, iş birlikli düşünme, özenli iletişim kurabilme ve kendini ifade edebilme becerilerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

“Türkçe eğitimini teşvik ve motive edici eğitimlerle destekliyoruz”

Türkçe eğitimine özel bir önem verdiklerini, öğrencileri bu alanda teşvik ve motive edici eğitimlerle desteklediklerini ifade eden Saadet Badem; “Öğrenme-öğretme sürecinde, büyük ve küçük grup tartışması, münazara gibi yöntemlerle öğrencilerimizin sözlü ifade kabiliyetlerini güçlendiriyor; kompozisyon çalışmalarıyla kelime hazinelerini zenginleştirmeye, düşünce ve hayâl dünyalarını genişletmeye katkıda bulunuyoruz. Okuma saatleri, öğrencilerimize okuma alışkanlığı kazandırmak, yeni fikir ve kültürlere ilişkin bilinci artırmak, dikkat ve odaklanma gibi bilişsel becerileri geliştirmek adına eğitim programımızın önemli bir unsurunu oluşturuyor. Benzer şekilde, düzenli olarak organize ettiğimiz kütüphane derslerimiz ve yazar söyleşi programlarımız ile öğrencilerimizin kitap okuma ve yazma, bilimsel araştırma yapma, kaynak kullanma gibi alışkanlıklarını pekiştirirken, metinleri anlama ve analiz etme becerilerini geliştirme fırsatı sunuyor. Sonuç olarak Ay Koleji’nde biz bu sanatın ustalarını yetiştiriyoruz” dedi.


İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir