İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yaşa Göre Doğru ve Güvenilir Kitap Seçmek Artık Daha Kolay!


2019 yılından bu yana The Çocuk Yayınları etiketiyle minik okurları öğretici kitaplarla buluşturan AABİR Yayınevi’nin kurucusu Prof. Dr. Ali Atıf Bir, yaşa göre doğru ve güvenilir olmayan çocuk kitaplarına geçit vermeyen “KİTAPORA” platformunu hayata geçirdi. “Kitap Okumak Ruhu Aydınlatır” sloganıyla oluşturulan platform aracılığıyla alanında özel eğitim almış uzman editörlerin kontrolünde, internet üzerinden sadece iyi, güvenilir ve faydalı çocuk kitaplarının satışı gerçekleştirilecek. Böylece çocukların kendi yaş kategorilerindeki en doğru kitaplara erişimi sağlanarak zihinsel gelişimlerine ilişkin kılavuz niteliğinde bir bilgi haritası oluşturulacak.

Bugünün hızla dijitalleşen dünyasında kitaplar ağırlıklı olarak e- ticaret siteleri üzerinden okuyucularla buluşuyor. Çok sayıda kitap seçeneği olması anne ve babaların kafasını karıştırıyor. Çocukların okuması gereken kitapların belli kriterler etrafında, uzmanlar tarafından belirlenmesi ve önerilmesi gerekiyor. Çocukluk çağının sona erdiği döneme kadar, kendisine uygun olmayan bir kitapla tanıştırılan her çocuğun ruh dünyasında geri dönüşü olmayan yaralar açılabiliyor. Bu tespitten yola çıkarak kurulan “KİTAPORA” alanında eğitim almış uzman editör ve iletişim uzmanlarından oluşan ekibiyle her yaş grubundaki çocukların ruhsal ve zihinsel gelişimlerine ilişkin kılavuz niteliğinde bir bilgi haritası sunuyor. Böylece ebeveynlerin çocukların gelişimleri konusunda yaşadıkları kaygıları da ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Prof. Dr. Ali Atıf Bir

Güvenli olmayan kitaplara geçit yok!

Güvenilir olmayan kitapların çocuklar üzerinde yol açtığı sorunları vurgulayan  “KİTAPORA” kurucusu Prof. Dr. Ali Atıf Bir, “Platformumuz ile ebeveynlere yol gösterici bir yaklaşımla yetişme çağındaki  çocukların doğru, risksiz, yaşına göre faydalı kitaplar okumalarını sağlamayı hedefliyoruz. Bu nedenle Kitapora’da güvenli olmayan çocuk kitaplarına yer vermeyeceğiz. Sadece özel eğitim verdiğimiz editörlerimizin “güvenilir kitap” süzgecinden geçen, tam yaşına göre sınıflanmış, aydınlatıcı bilgilerle içeriği en iyi anlatılan kitaplar, platformumuzda yer alacak. Kendi çocuklarımıza, yeğenlerimize, torunlarımıza okutmayacağımız bir kitap, asla Kitapora’da yer almayacak. Bu konuda tüm ebevenlere söz veriyoruz” diye belirtti.

Ebeveynler için kılavuz niteliğinde

Japon atasözü “Kitap okumak ruhun gıdasıdır”, Çin atasözü “Kitap insanların yolunu aydınlatır” dan yola çıkarak “Kitap Okumak Ruhu Aydınlatır” sloganıyla “KİTAPORA”yı kurduklarını belirten Prof. Dr. Ali Atıf Bir, “Üç çocuk yetiştirdim. Aslında biri hala yetişiyor, daha altı yaşında. 11-12 yaşına kadar yanlış  bilgilere, karakterlere, olaylara maruz kalan çocukların ruh dünyalarında nasıl yaralar açıldığını bilen biri olarak  çocuklarımın  okudukları kitaplarda  yanlış mesajlara, yönlendirilmiş bilgilere, anlamayacakları konseptlere  maruz kalacakları endişesini hep taşıdım. Hep bir kılavuz aradım ama bulamadım” diyerek aynı endişeleri yaşayan ebeveynlerin beklentilerini tam olarak karşılayacaklarını ifade etti.

“İyi, güvenilir ve faydalı kitap okumak her çocuğun hakkı!”

Platformun içinde yer alacak bir diğer bir platform olan “Ana Babalara Faydalı Çocuk Kitapları  Platformu” ile de ebeveynleri çocuk kitapları seçimi, okunması ve okuma mekanları konusunda güncel bilgilerle donatacaklarını kaydeden Prof. Dr. Ali Atıf Bir, “Beyin araştırmalarına göre; ne bilgisayar oyunları, ne de ekran izlemesi çocukların beyinlerini kitaplar kadar çalıştırmıyor. Çocuklarımızın hayal gücünün ve yaratıcılığının gelişimi, ancak güvenilir kitaplar okumalarına bağlı. Bir çocuğun gelecekte dünyaya meydan okuması, ancak doğru yaşta, doğru kitapları okumasıyla mümkün! Tüm çabamız, çocukları doğru yaşta doğru kitaplarla buluşturmak. Verdiğimiz bu hizmete rağmen, kitaplarımızı diğer e-ticaret  sitelerindeki fiyatlar üzerinden satışa sunacağız. Üstüne üstlük geliştirdiğimiz kitap dostu bir sadakat programı ve kargo bedava modelimizle daha avantajlı fiyatlarımız olacak. Böylece daha çok çocuk, güvenilir kitaba ulaşacak” diyerek iyi, güvenilir ve faydalı kitap okumanın her çocuğun hakkı olduğunu belirtti.


İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir