İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Selin: Resim yaparken matematikten yardım alıyorum


Taşkın Genç, resim yapmayı ve bisiklete binmeyi seven Selin S. ile keyifli bir röportaj yaptı. Keyifli okumalar.

Röportaj: Taşkın Genç

Merhaba Selin. Neredeyiz biz?

Dünyadayız.

Peki sen burada ne yapıyorsun?

Yaşıyorum. Yaşamak için uyuyorum. Dinleniyorum. Yiyip, içiyorum işte. Okula gidiyorum. Aslında yaşamak için gitmiyorum okula ama gidiyorum işte. Hobilerim var. Resim yapıyorum, bisiklete biniyorum. Biraz telefona bakıp yatıyorum yine.

Resim yaptığını söyledin. En fazla ilgini çeken sanat dalı resim mi?

Evet. Resim kursuna da gidiyorum. Denemeler yaparak teknikler öğreniyorum. Objeler, şekiller çiziyorum. Picasso’yu biliyorum. Hangi tarzda çizdiğini bilmiyorum ama öğreneceğim.

Peki en fazla ilgini çeken bilim dalı hangisi?

Uzay. Gezegenler çok ilgimi çekiyor. Fen dersinde genelde uzay konularıyla ilgili oluyorum. Sonra evrenin genişlemeye devam ettiğini düşünüyorum. Bununla ilgili teoriler var ama ben o kadar da iyi bilmiyorum.

Bu ikisini bir araya getirmeyi düşündün mü hiç? Resimle, uzayı yani?

Gezegen çiziyorum. Yıldız çiziyorum.

Uzayda, yer çekimsiz ortamda resim yapma imkanın olsa ne çizerdin?

Yer çekimsiz ortamda uçan kağıdı yakalardım. Fırçama, uçuşan boyalardan sürebildiğim kadar sürer ve bir şeyler çizerdim. Uzayda yapılan ilk resim olacağı için elimden geleni yapardım.

Fen dersinden bahsettin biraz önce. Okulla aran nasıl peki?

Çok kötü. Çünkü çok sıkılıyorum. Derslerde iyi ama teneffüslerde ne yapacağımı bilemiyorum. Hatta bugün okulda kareli defterimin boş sayfasındaki bütün karelerin içine gülen yüz çizdim. Zaman geçirmenin bir yolunu buluyorum işte.

En sevdiğin dersi sorsam?

Matematik. Resim yaparken, şekiller çizerken matematik’ten yardım alabiliyorum. Hatta önümüzdeki derste, resim yaparken ölçü almayı öğreneceğiz. Bu dersi heyecanla bekliyorum.

Sanatı ve bilimi konuştuk. Spordan bahsedelim. Spor yapıyor musun? Sevdiğin spor dalı hangisi?

Yürüyüş falan yapmıyorum ama spor sayılırsa her gün bisikletle iki kilometre gidip geliyorum. Bisiklet yarışlarını falan seyretmiyorum mesela ama spor dalı olarak bisikleti seviyorum. Bir de futbolu çok seviyorum ama oynamıyorum. Nedense garip bir şekilde çok seviyorum izlemeyi. Sürekli paslaşmaları, takım ruhu heyecanlandırıyor beni galiba. Bir arada basket kursuna gitmiştim. Futbol kadar sevmesem de oynaması zevkliydi.

Çok keyifli bir sohbet oluyor. Harika zaman geçiriyorum. Teşekkür ederim bunun için. Devam ediyorum sorularıma. Ailenle ilişkilerin nasıl? Seni ilgilendiğin alanlara yönlendirmeleri için onlardan yardım istiyor musun?

Ailemle aram nasıl bilmiyorum. Gündüzleri iyi (gülüyor) ama akşamları sevmiyorum. Güneş batarken içime bir sıkıntı düşüyor. Keşke hemen gece olsa diyorum. (Yine gülüyor.) Bugüne kadar bir şey istemedim ama onlar beni anlayıp bana seçenekler sunuyorlar. Ama bir gün ne istediğimi bulursam mutlaka söylerim ve onlar da ellerinden geleni yaparlar.

Sona yaklaşıyoruz. Yaparken en çok keyif aldığın aktivite nedir? Oyun, kitap, tv izleme vs.

Telefondan Pinterest’e bakmayı çok seviyorum. Sonra orada çıkan resimleri çiziyorum. Bazen de video izliyorum. Karşıma çıkanlardan ilgimi çekenleri izliyorum ara sıra. Geceleri de müzik dinliyorum. Bir listem var ve sürekli değişiyor. Karşıma çıkan şarkının ritmini sevdiğim zaman ekleyip dinliyorum. Favorilerim var ama kimin şarkısı olduğuyla ya da şarkının adıyla ilgilenmiyorum. Sadece müziğiyle ilgileniyorum. O an canım ne isterse onu dinliyorum.

Doğal yaşamı sever misin peki? Diktiğin ağaç, baktığın çiçek ya da birlikte yaşadığın bir hayvan var mı?

Doğal yaşam derken; ağaçları, hayvanları severim tabii. Bir kedim vardı, beş yıl boyunca beraberdik ama hastalandı ve dünyadaki zamanı doldu. Diktiğim ağaçlar oldu ama şimdi ne durumdalar bilmiyorum. Çiçeklerim de var.

Son olarak bize gelecek ile ilgili hayallerinden bahseder misin? Mesela 10 sene sonra yeniden bir araya gelsek, karşımıza nasıl bir Selin çıkar?

21 yaşına gelmiş bir Selin! (Gülüyoruz.) Yıldızlı Gece’yi yapmaya çalışıyorum şu sıralar belki onu tamamlamış olurum. Belki bir resim sergisi açarım. Kanada’da mesela.

O zaman şimdiden sözleşelim. 10 sene sonra Selin’in Kanada’daki resim sergisine davetliyim. Yol param senden ve ben de sana bir akşam yemeği ısmarlayacağım. Anlaştık mı?

Tamam, anlaştık.

Peki son olarak söylemek istediğin bir şey var mı? İçimde kalmasın dediğin bir şeyler?

Bu yazıyı okuyanlar eğer hayvanlara zarar veriyorlarsa lütfen artık yapmasınlar. Ve yolda bisikletle gezen çocuklara önüne bak demesinler. Zaten önümüze bakıyoruz. Kimse kimseye ne yapması gerektiğini söylemesin artık lütfen.

Harikasın Selin. Teşekkür ediyorum çok.

Ben de. (Yanakları kızarıyor.)


İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir