İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İrem Baltacı: “Hayatın anlamı dedemin patlattığı mısırı yiyip ailecek hep beraber sohbet edebilmektir.”


İrem Baltacı, 10 yaşında, Sinop’ta yaşıyor. Mimar olup dünyanın en değişik, en güzel evini tasarlayarak adını tarihe yazdırmak istiyor.

Röportaj: Ayşe Gülay Hakyemez

Dünyada neleri değiştirmek isterdin? 

Dünya’yı savaşların olmadığı, herhangi bir canlıya fiziksel ya da sözel olarak şiddet uygulanmayan barışçıl ve adaletli bir Dünya haline getirmek isterdim.

Uykuyu sever misin? Nasıl rüyalar görürsün? 

Uyumayı ve o sıcacık yatağın içinde olmayı çok seviyorum. Genelde komik rüyalar ya da rüyalarımda gerçekte asla olamayacak şeyler görürüm. Mesela bir gece rüyamda uçuyordum. Gökyüzüne doğru… Süper kahramanlar gibi uçuyordum.

İrem Baltacı – Doğa Ana – Kağıt Üzerine Sulu Boya – 2020

Hayallerinden bahsetmek ister misin? En büyük hayalini anlatır mısın?

En büyük hayallerimden birisi okuduğum ve biriktirdiğim kitaplarımla kocaman bir kütüphane oluşturmak.

Nasıl kitaplar seviyorsun? En son okuduğun kitap hangisi?

Ben en çok içinde olağandışı olaylar olan, maceralı ve heyecanlı kitapları severim. En son okuduğum kitap Dominique Demers’in “Yeni Futbol Antrenörü”

Nasıl bir meslek düşünüyorsun?

Moda tasarımcılığı ya da mimarlık gibi çizimle alakalı bir meslekte çalışmak istiyorum.

Proje ve hedeflerinden bahseder misin?

Mimar olup Dünya’nın en değişik ve en güzel evini tasarlayan mimar olarak adımı tarihe yazdırmak istiyorum. Ayrıca herhangi bir başarımdan dolayı gazetelere, dergilere çıkmak ve iyi bir şekilde anılmak istiyorum.

İrem Baltacı – Işığın Sahiplenişi – Kağıt Üzerine Sulu Boya – 2020

Nasıl bir mimariden hoşlanıyorsun?

Gösterişli mimariden hoşlanıyorum. Üçgen çatılı, çok odalı malikane gibi evlere bayılıyorum…

Gösterişliden ne anlıyorsun?

Çok renkli, süslü, parlak…

Uğraştığın bir sanat dalı var mı? Nasıl başladın? 

Var. Resim yapmayı çok seviyorum. Şimdilik kağıtlara resimler yapıyorum ama ileride tuvallere resim yapacağım. Eserlerimin müzelerde ve galerilerde yer almasını istiyorum. Küçükken resim yapmayı çok seviyordum, bazı resimlerimin güzel olduğunu ve daha güzellerini yapabileceğimi anladım.

Takip ettiğin sanatçılar var mı? Kimler?

Var. Bunlardan biri Van Gogh. Van Gogh’un eserlerini çok seviyorum. Ve eskiden yaşamış en iyi sanatçılardan biri olduğunu düşünüyorum.

“İyi insan” tarifi yapabilir misin?

İyi bir insan bence hiçbir kötü alışkanlığı olmayan, yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım eden, paylaşmayı seven, nazik, hoşgörülü, güzel ahlaklı, komşusu açken tok yatmayan, dürüst ve her türlü kötü davranıştan kaçınan insandır.

“Kötü insan” tarifi de rica etsem…

Kötü bir insan bence kötü alışkanlığa sahip, canlılara kötü davranan, insanlar tarafından sevilmeyen, kaba, yalancı, paylaşmayı sevmeyen insandır.

İrem Baltacı – Bulut Kardeşliği – Kağıt Üzerine Sulu Boya – 2020

Sana göre bir okul nasıl olmalı? Hayalinde nasıl bir okul var?

Bence bir okulda her sınıftaki öğrenci sayısı ve her sınıftaki kız ve erkek sayısı eşit olmalı. Okullarda her teneffüs 25 dakika olmalı. Ortaokullarda, liselerde ve ilkokullardaki okuldan çıkış saati aynı olmalı. Her okulun bahçesinde bir park, pingpong masası, basketbol potası, voleybol filesi ve futbol için kale olmalı. Bunların herbirinden dört tane olmalı.

Oyun oynar mısın? En çok hangi oyunu seviyorsun?

Ben hem internette hem de gerçek hayatta oyun oynamayı çok severim. Gerçek hayatta en çok sevdiğim oyunlar genelde top ile oynanan oyunlardır. İnternette en çok sevdiğim oyun  ise “Süper Stylist” oyunudur.

Nasıl filmler seyrediyorsun?

Komedi ve animasyon filmlerini seyrediyorum.

Müzikle aran nasıl? Hangi tür müzikleri dinlemeyi seviyorsun?

Duygusal müzikleri sevmiyorum. Ağlatıyor. Ben eğlenceli müzik seviyorum. Neşet Ertaş da dinlerim, pop müzik de… Hadise, Tarkan gibi…

Çizgi film izler misin? Beğendiğin bir çizgi kahraman var mı?

Çizgi film izlemeyi çok seviyorum. ”Winx Club” çizgi filmindeki “Bloom” karakterini çok beğeniyorum.

Bloom

Yaşıtlarına önereceğin kitap ve filmleri alabilir miyiz?

Can Dostlar, Bizim Köyün Şarkısı, Kungfu Panda 1 ve 2, Çılgın Hırsız 1, 2,3 filmlerini öneririm. Kitap olarak da Yeni Futbol Antrenörü, Gizemli Kütüphaneci, Acayip Bir Bakan, Fikri Bol Fikri serisi ve Sihirli Ağaç Evi serisini…

Hayvanlarla aran nasıl? Sana neler anlatıyorlar?

Hayvanları çok seviyorum ve sokakta bir hayvan görürsem ona su ve yemek veriyorum. Bana bu dünyada sadece insanların olmadığını, onların da bizim gibi ihtiyaçlarının olduğunu ve onlarsız hayatta kalamayacağımızı anlatıyorlar.

Yaşadığın şehirde en çok nelerden hoşlanıyorsun? Neleri sevmiyorsun?

Sinop’ta en çok sevdiğim yerler, Kervan Dondurmacı, Diyarbakır Sofrası, Dois, Barış Manço Parkı, Sakarya Caddesi, deniz ve plajlar, okulum ve iskele… Sinop’ta sevmediğim hiçbir şey yok.

İrem Baltacı – İşaretler – Kağıt Üzerine Karışık Teknik – 2020

Büyüklerden isteklerin var mı? Neler söylemek istersin?

Ara sıra da olsa işlerinden izin alıp çocuklarıyla daha çok ilgilenmeleri ve aileleriyle daha çok vakit geçirmelerini istiyorum.

Sence hayatın anlamı nedir?

Bence hayat her türlü iyiliği ve kötülüğü içinde barındıran, bize bütün duyguları yaşatan şeydir. Hayatın anlamı anı yaşamak ve sevdiklerinle yaşamaktır… Güzel zaman geçirmektir… Dedemin patlamış mısırını yiyerek ailecek beraber sohbet edebilmektir.

Seni en çok mutlu eden şeyler neler?

Teyzemin Sinop’a gelmesi, Çelenköyü’ne gitmek, köyde ailecek mangal yapmak, anneannemi ve babaannemi görmeye gitmek, annem babam ve kardeşimle birlikte gezmek ve çarşıya inmek, taş boyamak, sinemaya gitmek, okula gitmek, piknik yapmak, bana sürprizler yapılması, denize girmek ve Kervan Dondurmacı’dan dondurma almak.

İrem Baltacı – Çoğunluk – Kağıt Üzerine Karışık Teknik – 2020

Duygularından bahsedecek olursak en çok sevdiğin, en çok öfkelendiğin, en sevmediğin, en özlediğin şeyler nedir?

En çok sevdiğim şeyler ailem, arkadaşlarım, kardeşim, köydeki salıncağım ve lahmacun. En çok öfkelendiğim şeyler kardeşimin odamdan eşyalarımı alıp ısırması ve yere fırlatması. En sevmediğim şeyler pırasa yemeği ve sarımsak. En çok özlediğim şeyler istanbul’daki avm’leri gezmek. Köyde dedem, eniştem ve babamın bana yaptığı salıncağım. Ekrana bakmayı, internetten canlı dersleri sevmiyorum. Okulda arkadaşlarımla ve öğretmenlerimle beraber vakit geçirmek daha iyi…

Memnun değil misin okulların kapalı olmasından?

Okulları bir açıp bir kapattılar. Şimdi de yaz tatili geldi. Tekrar kapandı. Önce çocuklara sormalıydılar. Eğitim bilgisayar karşısında olmamalı, haftada birkaç gün okula gidilebilirdi…


Bir yorum

  1. Fatma Durmuş Fatma Durmuş 5 Temmuz 2021

    Duygu ve isteklerini ve hedefini çok güzel belirtmiş
    Umarım hayalleri gerçek olur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir