İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ali Mirza: Melodiler bulup mırıldanmayı çok severim


Değişik Okul’un kurucusu Taşkın Genç’in Çocuklarla Söyleşiler köşesinde konuğu bu kez Ali Mirza. Hepinize keyifli okumalar.

Merhaba Ali Mirza. Neredeyiz biz?

Sıcak bir evdeyiz. Yani öyle hissediyorum. Bulunmaktan memnun olduğum her yer sıcak bir ev hissi verir bana.

Peki sen bu sıcak evlerinde neler yapıyorsun?

Karnımı doyuruyorum, oyun oynuyorum, derslerime çalışıyorum, odamı toparlıyorum ve uyuyorum.

Günlük rutinin böyleyse sorumluluk sahibi, düzenli ve çalışkan birisin. Bu harika. Peki bunları yapmadığın zamanlarda nelerle ilgilenirsin?

İnsanlar dışında tüm canlılarla ve mitolojiyle ilgileniyorum, merak ediyorum yani. Mesela Griffin merak ettiğim mitolojik bir hayvandır. Okuyup, araştırmayı çok seviyorum. Hayvanlarla da çok ilgilenirim.

Anladığım kadarıyla tarihle ilgilisin. Peki tarih dışında ilgilendiğim başka bilim dalları var mı? Merak edip araştırdığın?

Hava olayları ilgimi çeker. Hortumlar, meltemler ve bunun gibi hava olaylarını araştırırım. Ama önceliğim sizin de dediğiniz gibi tarih bilimidir.

Sanattan bahsedelim mi biraz? Sanat deyince ne gelir aklına?

Resim gibi, dans gibi içimizden gelen, severek yaptığımız her şey sanattır.

Harikasın. Peki senin en fazla ilgini çeken sanat dalı hangisi?

Müzik bir numaradır. Melodiler bulup mırıldanmayı çok severim. (Bulduğu bir melodiyi mırıldanmaya başlıyor hevesle.)

Bu melodi çok iyiydi. Çalışalım bir gün birlikte bunun üzerine. Peki bu melodileri nasıl yakalıyorsun, nasıl buluyorsun?

Farklı şeylerin katkısı oluyor. Duyduklarım, gördüklerim ve hissettiklerim birleşiyor. Kulaklarımın çok iyi duyduğunu düşünüyorum ve bu özelliğim sayesinde duyduklarım beynimde melodiye dönüşüyor. Genelde dinlenirken ortaya çıkıyor bu melodiler. Sonra bu melodileri oynadığım oyunlarda ya da hayal kurarken mırıldanıyorum. Dinozorlarımla, bilyelerimle falan oynarken fon müziği yapıyorum kendime.

Mitoloji ve müzik konusunda çok eminsin kendinden. Bu ikisini bir araya getirmeyi düşündün mü hiç? Mitolojiyle müziği nasıl bir araya getirirsin imkanın olsa?

Mitolojik belgesellere, filmlere efektler ve müzikler yaparım sanırım.  

Spordan bahsedelim. Spor yapıyor musun? Sevdiğin spor dalı hangisi?

Yüzmeyi çok seviyorum. Oturduğumuz sitenin havuzunda yüzerim yazları sürekli. Denize gitmeyi de çok seviyorum. Ayrıca koşmayı ve dövüş sporlarını da severim. Ama bir numara yüzme.

Ailenle ilişkilerin nasıl peki? Seni bu bahsettiğin, ilgilendiğin alanlara yönlendirmeleri için onlardan yardım istiyor musun?

Ailemle ilgili hislerim çok çok iyi. Güvende ve sağlıklı hissediyorum onlar sayesinde. Hayatım bundan daha iyi olamazdı diye düşünüyorum. Yardım istemem pek, kendi kendime yapabileceklerimi denerim. Ailem de bana kendi bildiklerini öğretiyorlar. Ders ya da eğitim almıyorum ve pek istemiyorum da açıkçası. Kendi tekniklerimi geliştirmeye çalışıyorum. Ailemden öğrendiklerim ve içimden gelenler şimdilik yetiyor bana. Ama yardım istediğimde ellerinden gelen her şeyi yapacaklarından eminim.

Boş vakitlerinde yaparken en çok keyif aldığın aktivite nedir? Oyun, kitap, tv izleme vs.

Yerde yuvarlanırım. Takla atarım. Şarkı söylerim. Gizlice çikolata yemeyi de çok severim. Sağlıksız olduğu için fazla yememi istemiyorlar ama ben ayda yılda bir erken kalkıp çikolata macerası yaşamayı seviyorum. (Kıkırdayarak gülüyor.)

Doğal yaşamı sever misin peki? Diktiğin ağaç, baktığın çiçek ya da birlikte yaşadığın bir hayvan var mı?

Hayvanları çok severim. Köpeklerle aram çok iyidir. Selim abimin köpeği Luna’yla sık sık oynarım, ilgilenirim. Ağaçları, ormanı çok severim. Ormana gidip doğanın seslerini, arı vızıltılarını dinlemeyi severim. Doğa yürüyüşlerine çıkmayı da severim. Limon ağacı dikmiştim, büyümüştür herhalde.

Son olarak bize gelecek ile ilgili hayallerinden bahseder misin? Mesela 10 sene sonra yeniden bir araya gelsek, karşımıza nasıl bir Ali Mirza çıkar?

Kemanım olduğunu ve bulduğum melodileri kemanımla çaldığımı hayal ederim sık sık. Sanırım 10 sene sonra keman çalan, iyi bir yüzücü olurum. Tabii iyi kalpli ve başarılı bir insan olmak önce gelir.

Peki son olarak söylemek istediğin bir şey var mı? İçimde kalmasın dediğin bir şeyler?

Hepinizi seviyorum. Tüm canlıları.

Biz de seni seviyoruz Ali Mirza. Çok teşekkürler.

Ben teşekkür ederim. Bu röportajımız buraya kadar. Hoşçakalın


İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir